Итни случаи:  

Повикај доктор

Годишното префрлање на летното сметање на времето е предизвик за многу родители, чии деца може да се борат со промената. Експерт за медицина на спиење за педијатрија нуди неколку совети како да се олесни напредувањето за сите возрасти.
„Без разлика дали станува збор за џет-лаг, пролетен распуст или летно сметање на времето, прекинот во структурата на спиењето може да ги направи работите предизвикувачки. Но, имаме начини да се справиме со тоа“, рече д-р Сонал Малхотра. Таа е доцент по белодробни и медицински услуги за спиење на Медицинскиот колеџ Бејлор, во Хјустон.
Децата имаат тенденција да спаѓаат во три категории на спиење во зависност од возраста, рече Малхотра – доенчиња под 6 месеци; мали деца и мали деца кои имаат природна склоност да се будат рано; и постарите деца и тинејџерите кои се борат со времето на утринско будење.
Промената на времето обично не е проблем за најмладата група, рече Малхотра.
„На оваа возраст, децата сè уште го градат својот деноноќен ритам“, рече таа. „Иако нивните распореди за спиење се фрагментирани со дремки во текот на денот и ноќта, сепак постои структура која им обезбедува доволно спиење“.
Пролетната промена е полесна за втората возрасна група отколку враќањето на часовниците на есен. Може да биде корисно за родителите да им дозволат да останат будни подоцна и да спијат повеќе, рече Малхотра.
За децата постари од 6 месеци кои се мачат да се разбудат наутро, потребна е повеќе работа за да се осигураат дека доволно затвораат очи во време на прекин.
За понатамошна референца, таа предлага да го охрабрите вашето дете да се разбуди и да легне 15 минути порано, четири или пет дена пред сезонската промена, менувајќи ја рутината секој ден додека не се постигне целното време за спиење.
„Прилагодувањето на времето на оброците и времето на дремка на овој ревидиран распоред, исто така, ќе им помогне на овие деца да се прилагодат на промената на времето“, рече Малхотра. „Оваа група особено ќе има корист од структуриран распоред за спиење.
Добрите навики за спиење се клучни. Децата треба да бидат изложени на светлина во текот на денот и таа постепено треба да се намалува поблиску до времето за спиење. Затемните завеси или маските за спиење можат да им помогнат на децата да заспијат, истакна таа.
Други совети: Избегнувајте кофеин после 15 часот. Оставете ја електрониката доцна во денот, а особено еден час пред спиење. Чувајте ги опкружувањата за спиење темни и ладни. Одржувајте конзистентен распоред за спиење во текот на целата година.
„Ако децата немаат други сериозни проблеми со спиењето или коморбидитети, ние генерално не препишуваме помагала за спиење“, рече Малхотра. „Другите смирувачки агенси како чајот од камилица или топлите купки се покорисни.
Дополнително, овој период од годината доаѓа со двојниот удар на сезонските алергии, што може да влијае на сонот на децата. Застојот може да доведе до мало блокирање на протокот на воздух. Егземата може да предизвика ноќно чешање.
Малхотра им препорачува на децата да се тушираат и да се пресоблечат пред спиење за да се ограничат ноќните симптоми.
„Децата од сите возрасти доживуваат различни типови на стресни фактори во секоја фаза од нивниот живот, но цврстата структура на спиење ќе обезбеди нивните тела да растат, да се наполнат и да се справуваат со нивниот стрес на соодветен начин“, рече Малхотра.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за здрави навики за спиење кај децата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview