Итни случаи:  

Повикај доктор
Портфолио

Алергии

Алергии

Ниту еден родител не сака да го види своето дете како страда. Секое дете може да развие алергии, но тие се почести кај децата од семејства со историја на алергии. Бидејќи е невозможно родителите да контролираат апсолутно сè на што нивното дете е изложено или јаде, родителите треба наместо тоа да се фокусираат на следење на симптомите на нивното дете.

Раната идентификација на алергиите во детството ќе го подобри квалитетот на животот на вашето дете, ќе го намали бројот на пропуштени училишни денови и ќе ви помогне да избегнете да морате да користите време за боледување или денови за одмор за да се грижите за вашето дете.

Ако вашиот син или ќерка се мачат, преземете ја ситуацијата под контрола и денес консултирајте се со алерголог.

Симптоми на алергија кај децата

• Осип на кожата или коприва (атопичен дерматитис или егзема)

• Тешкотии со дишењето (астма)

• Кивање, кашлање, течење на носот или чешање на очите

• Вознемирен стомак

Вообичаени предизвикувачи на алергија кај децата

На отворено: полен од дрвја, полен од растенија, каснувања од инсекти или убоди

Во затворен простор: влакна или крзно од домашно милениче или животинско, грини од прашина, мувла

Надразнувачи: чад од цигари, парфем, издувни гасови од автомобилот

Храна: кикирики, јајца, млеко и млечни производи

Ако се сомневате дека вашето дете има алергија, закажете состанок за да посетите алерголог. Започнете дневник пред состанокот и следете ги симптомите што ги доживува вашето дете и што мислите што ги предизвикува.

Вообичаени алергиски состојби кај децата

Алергиски ринитис (поленска треска)

Алергискиот ринитис е најчеста детска болест предизвикана од алергии. Симптомите вклучуваат течење и чешање на носот, кивање, постназално капнување и назална конгестија (блокада). Дете со алергии може да има и чешање, насолзени, црвени очи и хронични проблеми со увото. И покрај тоа што е општо познат како „поленска треска“, алергискиот ринитис не се активира од сеното и не предизвикува треска.

Назална конгестија

Алергиите се најчеста причина за хронична назална конгестија (затнат нос) кај децата. Понекогаш носот на детето е затнат до тој степен што тој или таа дише преку устата, особено додека спие. Ова исто така може да предизвика детето да не спие мирен ноќен сон, а потоа да биде уморен следниот ден. Ако застојот и дишењето во устата не се лекуваат, тие можат да влијаат на растот на забите и на коските на лицето. Раниот третман на алергиите кои предизвикуваат назална конгестија може да ги спречи овие проблеми.

Инфекции на увото

Алергиите доведуваат до воспаление во увото и може да предизвикаат акумулација на течност што може да предизвика инфекции на увото и намален слух. Бебе чиј слух е оштетен од која било причина додека учи да зборува може да развие слаб говор. Алергиите може да предизвикаат болки во ушите, како и чешање, пукање и полнота во увото („запрени уши“). Секој со овие симптоми треба да посети алерголог за можно тестирање и третман.

Алергии на храна

Ако новопечената мајка дои, некои особено чувствителни бебиња може да имаат алергиски реакции на храната што ја јадат нивните мајки. Бебињата може да се тестираат за алергии. Исфрлањето на овие намирници од исхраната на мајката може да обезбеди олеснување за детето.

Најчести алергии кај децата се на кикиритки и млеко; други често видени предизвикувачи вклучуваат јајца, риба, школки (рак, јастог, рак и ракчиња), соја, јаткасти плодови (на пример, пекан, индиски ореви и ореви) и пченица. Најтешките реакции се типично на кикиритки, јаткасти плодови, риби и школки – сите алергии кои можат да траат цел живот. Децата често ги надминуваат алергиите на млеко, јајца, соја и пченица.

Сите родители на дете со алергија на храна треба да бидат свесни за можноста за анафилакса – потенцијално опасна по живот реакција која го нарушува дишењето, предизвикува ненадеен пад на крвниот притисок и може да го доведе телото во шок. Поради таа причина, на повеќето деца со алергии на храна им се препишува епинефрин (адреналин), кој се администрира со авто-инјектор веднаш штом ќе се појават симптомите.

Алергии и училиште

Училиштето на вашето дете треба да биде информирано за какви било алергии. Ако вашето дете има астма или тешка алергија, дајте копија од акциониот план на вашето дете на училишната медицинска сестра или на административната канцеларија. Исто така, разговарајте за пристапот на вашето дете до лекови, вклучително и епинефрин (адреналин), во случај на итност.

Домашни миленици: крзнените животни во училиште може да предизвикаат проблеми кај алергиските деца. Ако вашето дете има симптоми на алергија или астма додека е на училиште, вклучувајќи кашлање, отежнато дишење, осип, течење на носот или кивање, тоа може да биде домашно милениче од класата.

Астма и физичко образование: Физичкото образование и спортот се голем дел од училишниот ден за многу деца. Имањето астма не значи елиминирање на овие активности. Децата со астма и други алергиски болести треба да бидат способни да учествуваат во кој било спорт што детето ќе го избере, под услов да се следат советите на лекарот. Симптомите на астма за време на вежбањето може да укажуваат на слаба контрола, затоа бидете сигурни дека вашето дете редовно зема контролни лекови за астма. Честопати, лековите што се администрираат со инхалатор се препишуваат пред вежбање за да се контролираат симптомите.

Иритација на прашина: На училиште, децата со алергиски проблеми можеби ќе треба да седат подалеку од таблата за да избегнат иритација од прашина од креда.


Педијатриски прирачник за првите шест години

Периодот од раѓањето до петтата година е период на бурни промени во сите сегменти на развојот.
Четворица специјалисти во областа на педијатријата и детскиот развој го подготвија овој прирачник, за секој родител лесно да се снајде во решавање на секојдневните здравствени проблеми кај своето дете.

Консултирајте се со специјалист

Закажете преглед денеска и кажете збогум на сите Ваши проблеми.

Др. Ангелчо Андоновски

Главен доктор
и неговиот тим

9:00 - 16:00

Понеделник – Петок

Закажете онлајн термин

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview