Итни случаи:  

Повикај доктор
Портфолио

Новороденчиња

Новороденчиња

Периодот на животот што се означува како неонатален го опфаќа временскиот период од раѓањето до крајот на првиот месец од животот. Во овој период се случуваат цела низа промени во сите органски системи, а новороденчето учи како да одговори на многуте надворешни дразби. Во првата недела тоа губи од телесната тежина (ТТ) до 10 %. Родилната тежина (РТ) ја постигнува на возраст од 2 недели, а потребно е да напредува по 25-30 грама дневно. Ова е период на најбрз постнатален раст. Ги отвора и затвора дланките и се смее несвесно. Започнува да се врти по гласот на мајката, што е знак на прво препознавање. Невролошката матурација резултира со зацврстување на сонот, па детето спие по 5-6 часа навечер, со кратки будења заради исхрана. Децата чии родители се посебно посветени на детето во текот на денот, со што го стумулираат да учи (восприема дразби), спијат подолго ноќе.


Педијатриски прирачник за првите шест години

Периодот од раѓањето до петтата година е период на бурни промени во сите сегменти на развојот.
Четворица специјалисти во областа на педијатријата и детскиот развој го подготвија овој прирачник, за секој родител лесно да се снајде во решавање на секојдневните здравствени проблеми кај своето дете.

Консултирајте се со специјалист

Закажете преглед денеска и кажете збогум на сите Ваши проблеми.

Др. Ангелчо Андоновски

Главен доктор
и неговиот тим

9:00 - 16:00

Понеделник – Петок

Закажете онлајн термин

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview