Итни случаи:  

Повикај доктор
Портфолио

Ментално здравје

Ментално здравје

Драги родители, денешното темпо на живот сè повеќе носи со себе различни предизвици. Сите понекогаш сме уморни од обврските и сите обврски кои не очекуваат во денот, тоа е нешто заедничко за сите.

Некои родители целосно забораваат на важноста на грижата за себе, додека некои родители се свесни за важноста од развивање стратегии за справување со секојдневните предизвици, но во исто време, во морето на обврски, едноставно забораваат на своето ментално здравје но и на менталното здравје на своите деца.

.Менталното здравје на децата е најбитната  работа која значи дури и правилен тек на нашите животи. Посветеноста на нивното ментално здравје означува здравје во секоја смисла, здраво семејство, здрави деца, напредок и радост.

Развој на говорно-јазичните способности

Проблематики во менталниот развој се многу бројни, со се може да се соочиме за да помогнеме. Најчести патологии во менталниот развој се голем број но новата епидемија е нарушување на говорот, аутизам, адхд, адд и уште многу други за кои треба да навремено делуваме, како со совет така и со терапевтска заложеност, а и родителска ангажираност.

Говорно-јазичниот развој е сложен процес и се одвива според точно одреден редослед. Од самото раѓање децата се насочени кон својата социјална околина и на тој начин се остварува комуникацијата и социјалното учење. Комуникацијата е воедно и основниот предуслов за усвојување на јазикот и усвојување на говорот. Во првите години од животот семејството е најважно за детскиот развој. Првото учење се одвива во социо-културниот контекст на семејството. Семејните навики и обичаи ја поставуваат соодветната структура и емоционалната клима која го стимулира раниот развој на детето. Воспоставените навики му овозможуваат на детето препознатливост, предвидливост и сигурност, ја создаваат рамката за предвидување и соодветно одговарање, му помагаат на детето да научи да го насочува своето внимание, да ја забележува правилноста и да предвидува што следува. Сето тоа му дава сигурност на детето и му го отвора патот кон зрелите облици на учење.


Педијатриски прирачник за првите шест години

Периодот од раѓањето до петтата година е период на бурни промени во сите сегменти на развојот.
Четворица специјалисти во областа на педијатријата и детскиот развој го подготвија овој прирачник, за секој родител лесно да се снајде во решавање на секојдневните здравствени проблеми кај своето дете.

Консултирајте се со специјалист

Закажете преглед денеска и кажете збогум на сите Ваши проблеми.

Др. Ангелчо Андоновски

Главен доктор
и неговиот тим

9:00 - 16:00

Понеделник – Петок

Закажете онлајн термин

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview