Итни случаи:  

Повикај доктор
Портфолио

Педијатриска прва помош

Педијатриска прва помош

Запомнете дека кога давате третман за прва помош кој вклучува контакт со телесни течности, важно е да носите заштитни ракавици за да се елиминира ризикот од пренесување на болеста. За третман на други повреди, ракавиците се опционални.

Мали рани
Исчистете ја повредената површина со сапун и вода и исушете ја раната. Избегнувајте чистење на раните со водород пероксид или изопропил алкохол бидејќи тоа всушност може да го оштети ткивото и да го одложи заздравувањето. Откако раната ќе се исуши, нанесете антибиотска маст и покријте ја со газа или завој.

Мали исекотини и гребнатини
Прво, запрете го крварењето. Ако исечокот или стругањето не престанува да крвари самостојно, притискајте ја раната со чиста чиста крпа или чиста газа додека раната држете ја подигната. Исчистете ја повредата користејќи сапун и топла вода, нанесете антибиотска маст и завој и внимавајте на знаци на инфекција.

Убод од пчели и оси
Прво, обидете се да го отстраните убодот со пинцета или со стругање на убоденото место со кредитна картичка. Потоа нанесете ладна облога за да го намалите отокот и отстранете ја тесната облека или додатоците од областа во случај да се појави оток. Гледајте за знаци на шок или алергиска реакција со проверка на дишните патишта, дишењето и циркулацијата на жртвата. Ако било кое од овие е попречено, веднаш јавете се на нашиот број за итни случаи.

Изгореници
За да се обезбеди соодветен третман, важно е да се препознае видот на изгореници што ги претрпела жртвата:
Изгореници од прв степен:
кожата ќе изгледа црвена и може да биде болна или отечена. Изгорениците од прв степен генерално не бараат медицинска помош.
Изгореници од втор степен:
кожата ќе изгледа црвена, меурчиња и отечена. Овие изгореници може да бараат медицинска помош.
Изгореници од трет степен:
кожата ќе биде видливо јагленисана и може да побели.
Изгорениците од трет степен се многу болни и бараат лекарска помош.
За изгореници од прв и втор степен: потопете ја погодената област во ладна вода додека болката не престане. Ако погодената област е преголема за да се потопи, како торзото или лицето, покријте ја со ладни, влажни крпи. Ако се појават плускавци, не ги пробушувајте. Доколку не е неопходен медицински третман, за болка може да се нанесе медикаментозен крем за прва помош.
За изгореници од трет степен или многу сериозни изгореници од втор степен: веднаш јавете се
на нашиот број за итни случаи. Не обидувајте се да ја отстраните облеката залепена на изгореното место и не ставајте облоги, креми или гелови за олеснување.

Крварење од носот
Првото нешто што треба да се запамети со крварењето од носот е дека иако се страшни, тие ретко се сериозни. Важно е да останете смирени, особено ако лицето со крварење од носот е дете, за да не предизвика паника. За да го запрете крварењето од носот, држете го лицето исправено со главата малку навалена напред. Оставете го лицето да ја стегне долната половина од носот (мекиот дел) и цврсто да го држи десет минути. По десет минути, ако крварењето продолжи, повторете ја вежбата. Сузан од Rooted Mama Health објаснува дека ако сè уште крвари по вториот круг на задржување, јавете се на
нашиот број за итни случаи или однесете го лицето во собата за итни случаи. Кога третирате крварење од носот, не лежете го лицето на грб, не ја навалувајте главата наназад или не ставајте марамчиња во носот за да престане крварењето.

Трња
За да отстраните трн или деланка од дрво, прво измијте ја и исушете ја областа за да го намалите ризикот од инфекција. Потоа, со помош на лупа, одредете на кој начин е навлезено во кожата. Отстранете го делот со стерилизирани пинцети, извлекувајќи го во иста насока во која е влезено во кожата. Никогаш не обидувајте се да исцедите фрагмент бидејќи тоа може да предизвика да се скрши на помали парчиња, што ќе го отежне отстранувањето. Откако ќе се извади делот, повторно измијте ја областа со сапун и вода, а доколку е потребно, нанесете завој.

Истегнување на зглобот и глуждот
Истегнувања се случуваат кога лигаментите на глуждот или зглобот ќе се истегнат или скинат. Најчесто тие се благи и може да се лекуваат дома. За истегнување на зглобот, запомнете го кратенката RICE: одмор, мраз, компресија, елевација. Одморете го зглобот користејќи го колку што е можно помалку, нанесете мраз во чекори од 20 минути, носете еластична обвивка/завој за компресија за да помогнете во намалување на отокот и држете го зглобот подигнат на или над нивото на срцето. Домашниот третман за истегнување на глуждот е сличен. Движењето може да изгледа контраинтуитивно за истегнување на глуждот, но важно е да се обидете полека да го свиткате стапалото нагоре веднаш по истегнувањето. Повторувањето на ова движење, во комбинација со мраз, компресија и издигнување, може да помогне да се намали отокот и да се промовира заздравувањето.

Топлотна исцрпеност и топлотен удар
Кога телото станува премногу жешко, може да развиете топлотна исцрпеност, што може да доведе до топлотен удар, сериозна состојба. Знаците на топлотна исцрпеност вклучуваат грчеви во мускулите, прекумерно потење, бледа или студена кожа, вртоглавица и конфузија. За лекување на топлотна исцрпеност, преместете го лицето внатре или во засенчена област. Оставете ги да легнат и да ги подигнат нозете за да и помогнат на крвта да дојде до нивното срце. Отстранете ја тесната облека, нанесете ладни, влажни крпи на кожата и оставете ги да испијат ледена вода или пијалоци со електролити. Ако овие третмани не се ефективни и лицето развие треска од над 38,5°С, се онесвести или има напад, веднаш јавете се на
нашиот број за итни случаи.


Педијатриски прирачник за првите шест години

Периодот од раѓањето до петтата година е период на бурни промени во сите сегменти на развојот.
Четворица специјалисти во областа на педијатријата и детскиот развој го подготвија овој прирачник, за секој родител лесно да се снајде во решавање на секојдневните здравствени проблеми кај своето дете.

Консултирајте се со специјалист

Закажете преглед денеска и кажете збогум на сите Ваши проблеми.

Др. Ангелчо Андоновски

Главен доктор
и неговиот тим

9:00 - 16:00

Понеделник – Петок

Закажете онлајн термин

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview