Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Силвија Цернеа Кларк, Универзитетот Рајс
Новороденчињата во Доминиканската Република со тешка абдоминална дистензија не се соочуваат со истите шанси за преживување како оние родени во САД.
Тим од студенти по инженерство од Универзитетот Рајс ги вложија своите вештини на работа за да го затворат овој јаз во здравствената заштита.
Тимот на BellyTubbies – Павитр Голи, Ајај Кумар, Ана Сауседо, Самер Шабана и Ана Тутуиану – соработуваше со Доминиканската фондација за мајки и доенчиња за да дизајнира уред за гастрично вшмукување прилагоден на специфичните потреби и здравствената средина на болницата Матерно Инфантил Сан Лоренцо де лос Мина, една од најголемите породилишта во Доминиканската Република.
Една од болестите што може да предизвика стомачни дистензии и бара гастрична вшмукување е некротизирачкиот ентероколитис, опасна по живот состојба предизвикана од бактерија која влијае на гастроинтестиналниот тракт на бебињата. Третманот вклучува интубација, антибиотици и гастрично вшмукување за да се спречи сепса и оштетување на органите – а во Доминиканската Република, потребната инфраструктура е отсутна.
„Повеќето болници во САД имаат свои линии за снабдување со медицински гас и вакуум“, рече Тутујану. „Во американска операциона сала или оддел за интензивна нега за новороденчиња, веќе би имало вакуумска линија што лекарите можат да ја користат за да го исцицаат вишокот течности.
Преносливите уреди за вшмукување што се користат во поставките за итна нега во САД, од друга страна, се премногу скапи и некомпатибилни со електричната мрежа во Доминиканската Република.
Алтернативните методи на третман со гастрична вшмукување се помалку ефикасни и претставуваат голем товар на здравствениот персонал.
„Нашите спонзори од Доминиканската Република разговараа со нас за два вообичаени методи кои се користат наместо вистински уред за вшмукување“, рече Голи. „Медицинска сестра или лекар би користеле шприц поврзан со цевка вградена во стомакот на бебето за да го отстрани вишокот течност. Ова не е навистина ефикасен метод затоа што бара некој постојано да ја извршува оваа задача или на друго место ризикува да се акумулира течност, што може да да доведе до асфиксија итн.
“Друг метод користи сифон и се потпира на гравитацијата за отстранување на вишокот течност. Овој метод исто така не е многу ефикасен бидејќи вшмукувањето може да престане во секое време и тешко е да се натера да работи постојано. Овој метод исто така бара рачна работа, што не е идеално во зафатен болнички амбиент“.
Уредот што го изгради тимот е дизајниран да вшмукува наизменично со цел да се избегне заглавување на дренажната цевка за ѕидот на гастроинтестиналниот тракт. Интервалите на вшмукување беа програмирани врз основа на податоците обезбедени од спонзорите.
„Не само што користите специфична гастрична цевка за вшмукување, туку и го осцилирате притисокот на вшмукување“, рече Тутујану. „Вшмукувањето не треба да биде константно, туку да се јавува во интервали од можеби седум до 10 секунди, со паузи од 15 секунди. Стомакот на бебето е уникатен по тоа што всушност не треба да генерирате толкав притисок како што би можеле на возрасен Ние навистина работиме само во рамките на параметрите со низок притисок“.
Студентите замислуваат дека нивниот уред ќе биде рационализиран во уште помал, покомпактен прототип.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview