Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Саутемптон
Младите луѓе во сиромашните области пијат повеќе енергетски пијалоци, додека вкупниот број паѓа во побогатите заедници, според новото истражување.
Резултатите прикажуваат слика за проширување на нееднаквоста меѓу најбогатите и најсиромашните семејства во ОК, сигнализирајќи ги растечките здравствени грижи за тинејџерите од обесправени средини.
Истражувачите од Универзитетот во Саутемптон и Сити, Универзитетот во Лондон ги испитуваа навиките за енергетски пијалоци кај младите луѓе. Потоа ја процениле поврзаноста со лишеноста и нееднаквостите во исхраната.
Тие откриле дека секоја дополнителна 1.000 фунти во годишниот приход на домаќинството е поврзана со 2% помала веројатност да консумираат енергетски пијалоци.
Истражувачите велат дека студијата, објавена во Public Health Nutrition, ја нагласува потребата од забрана за продажба на енергетски пијалоци на млади луѓе помлади од 18 години.
Енергетските пијалоци содржат големи количини на кофеин и шеќер. Тековната продажба во Обединетото Кралство се проценува на 680 милиони литри годишно, а младите се најголемата група на потрошувачи.
Оваа студија беше предводена од истражувачи од Националниот институт за истражување на здравјето и грижата (NIHR) Биомедицински истражувачки центар Саутемптон, Центарот за животна епидемиологија на Советот за медицински истражувања (MRC), NIHR Applied Research Collaboration Весекс и Центарот за политика за храна, Сити, Универзитетот во Лондон.
Користеше податоци за 2.587 учесници од Националното истражување за исхрана и исхрана (NDNS), собрани помеѓу 2008 и 2016 година. Тие се движеа на возраст од 11 до 18 години. Секој учесник пополнил дневник за храна со детали за тоа што јаделе и пиеле четири последователни дена.
Истражувачите, исто така, интервјуирале родители, наставници и адолесценти во Хемпшир преку програмата за ангажирање на адолесценти во менување на однесувањето (EACH-B).
Анализата на податоците на NDNS покажа дека младите од сиромашните области и домаќинствата со пониски приходи почесто пијат енергетски пијалоци отколку оние од богатите области и домаќинства.
Оваа разлика се зголеми меѓу 2008 и 2016 година. Во овој период, потрошувачката на енергетски пијалоци кај младите луѓе се намали низ ОК. Сепак, тој продолжи да расте во сиромашните области.
Истражувачите исто така откриле дека децата и тинејџерите кои пијат многу енергетски пијалоци имаат поголема веројатност да се хранат нездраво. Некои од наставниците интервјуирани за оваа студија изразија тревога за тоа како тоа влијае на посетувањето на училиште и на способноста за учење на учениците.
Професорката Мери Баркер е главен истражувач на програмата EACH-B и професор по психологија и наука за однесувањето на Универзитетот во Саутемптон. Таа рече: „Оваа нееднаквост во внесот на енергетски пијалоци е загрижувачка, особено бидејќи се зголеми во периодот од осум години. Доказите покажуваат дека енергетските пијалоци се штетни и за физичката и за менталната благосостојба на младите луѓе. Сепак, многу адолесценти не разберете зошто се нездрави и не се свесни за штетата што ја нанесуваат на нивното тело“.
Во 2019 година, Владата на Обединетото Кралство објави дека ќе ја забрани продажбата на енергетски пијалоци на помлади од 16 години за да помогне во намалувањето на дебелината кај децата. Оваа забрана допрва треба да се воведе.
Некои големи трговци на мало воведоа доброволни забрани за продажба на енергетски пијалоци на оние под 16 години. Многу училишта, исто така, воведоа доброволни забрани во нивните простории. Сепак, податоците од ова последно истражување сугерираат дека многу млади луѓе мислат дека овие доброволни забрани не функционираат.
Професорката Кристина Фогел, професор по политика за храна на Сити, Универзитетот во Лондон и Универзитетот во Саутемптон, и главен автор на трудот, рече: „Наодите од оваа важна студија даваат поддршка за забрана за продажба на енергетски пијалоци на младите луѓе. Таквата забрана може да помогне да се намалат нееднаквостите во внесот на енергетски пијалоци и да се подобри здравјето на децата и младите.
„Сепак, нашето истражување покажува дека забраната исто така треба да се зголеми на 18 години. Ова ќе ги поддржи 16-18-годишниците од обесправени средини кои консумираат најмногу енергетски пијалоци за да ја намалат нивната потрошувачка“.
Повеќе информации:
Кристина Фогел и други, Нееднаквости во потрошувачката на енергетски пијалоци кај адолесцентите во ОК: студија со мешани методи, Исхрана за јавно здравје (2022). DOI: 10.1017/S1368980022002592
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview