Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Питсбург
Мајчиното млеко од секој поединец содржи уникатен збир на антитела кои се изненадувачки стабилни во текот на лактацијата и во текот на бременоста, според новата студија на Журнал за експериментална медицина од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Питсбург.
Бидејќи раниот имунитет на бебето е насочен од антителата од мајчиното млеко, новото истражување дава увид во тоа зошто заштитата од различни инфекции варира кај доенчињата и зошто некои развиваат цревна болест опасна по живот наречена некротизирачки ентероколитис (НЕЦ).
„Додека секој донор на млеко во нашата студија имаше многу различни профили на антитела еден од друг, откривме дека антителата од истиот дарител беа прилично слични со текот на времето – дури и во текот на месеците“, рече постар автор Тимоти Хенд, д-р. вонреден професор по педијатрија и имунологија на Медицинскиот факултет на Пит и Детската болница UPMC во Питсбург.
„Ова значи дека ако на родителот на бебето му недостасуваат одредени антитела – како што се оние што го спречуваат NEC, тие никогаш нема да го добијат тој имунитет. Ова може да помогне да се објасни зошто некои бебиња добиваат NEC, а други не.
Според Ханд, НЕЦ е катастрофална воспалителна болест на цревата која главно ги погодува недоносените бебиња. NEC, кој е поврзан со семејство на бактерии наречени Enterobacteriaceae, е околу два до четири пати почест кај бебињата кои се хранат со вештачко хранење од оние кои се хранети со мајчино млеко.
Пред да созрее нивниот имунолошки систем, бебињата се заштитени од штетни бактерии со антитела пренесени преку плацентата на мајката и преку мајчиното млеко. Овие антитела се врзуваат за бактериите во цревата, спречувајќи ги да го нападнат домаќинот.
Во една претходна студија, Ханд и неговиот тим откриле дека Enterobacteriaceae во фекалните примероци на здрави бебиња главно биле врзани со мајчини антитела. Спротивно на тоа, доенчињата кои продолжиле да развијат NEC имале повеќе бактерии кои не биле врзани. Хенд се сомневаше дека варијацијата во имунитетот на бебињата на NEC е поради тоа што различни мајки пренесуваат различни антитела, а новата студија дава поддршка на оваа идеја.
Ханд и неговиот тим го анализираа мајчиното млеко од донаторот од Научниот институт за човечко млеко и Биобанката во Питсбург и биорепозиториумот за истражување на човечкото млеко на мајката во Сан Диего. Користејќи низа различни бактерии, тие мереа на кои соеви се врзани антителата на секој донор.
„Профилите на антитела на поединечни донатори изгледаа сосема поинаку, што е она што го очекувавме, но можевме да го покажеме за прв пат“, рече Ханд.
„За време на бременоста, Б-клетките патуваат од цревата до млечната жлезда, каде што почнуваат да создаваат антитела. Мајката се обидува да го заштити своето бебе користејќи антитела што ги користи за да го заштити своето црево. Различни жени воделе различни животи, имаат различни микробиоми. и наишле на различни инфекции, така што има сосема логично антителата на мајчиното млеко да ја рефлектираат таа варијабилност“.
Во текот на целиот период на доење, мајчиното млеко се менува од високо концентриран колострум богат со протеини во зрело млеко. За да дознаат дали се менува и составот на антителата, Ханд и неговиот тим го споредиле мајчиното млеко од истите донатори со текот на времето. Тие, исто така, ги разгледувале истите донатори за повеќекратна бременост.
„Не само што антителата беа слични кај донаторите во текот на една бременост, тие беа и неверојатно стабилни меѓу доенчињата“, рече Ханд. „Ова сугерира дека кога Б-клетките ќе пристигнат во ткивото на дојката, тие не заминуваат. Ова е важно за да се разбере како бебињата стекнуваат имунитет и како се справуваат со инфекциите“.
Истражувачите, исто така, прашаа дали антителата на мајчиното млеко се различни ако донаторот се породи предвремено.
„Некои Б-клетки се префрлаат во млечната жлезда во текот на третиот триместар, па се прашувавме дали некое лице породи пред да заврши овој триместар, дали неговото млеко ќе има помалку антитела“, рече Ханд. „Добрата вест беше дека не најдовме никаква разлика: поединците кои раѓаат предвремено имаат исто толку антитела и иста разновидност како и оние кои раѓаат долно“.
Други студии покажуваат дека мајчиното млеко е најдобрата храна за намалување на веројатноста за развој на НЕЦ кај предвремено роденото бебе, но ако тоа не е достапно, млекото од донаторот е важна замена или додаток. Ова млеко се стерилизира за да ги убие бактериите, но дали овој процес влијае и на антителата не беше тестирано.
Ханд и неговиот тим откриле дека пастеризацијата го намалува нивото на антитела во млекото на донаторот. Иако ова веројатно значи дека доенчињата кои се хранат со донорско млеко добиваат помалку антитела од оние кои добиваат млеко директно од нивната мајка, Ханд рече дека се потребни повеќе истражувања за да се разбере кои нивоа на антитела се заштитни од болести како НЕЦ.
Во иднина, подобро разбирање на специфични бактерии кои се најопасни за недоносените доенчиња изложени на ризик од NEC може да им помогне на истражувачите да развијат антитела кои би можеле да се додадат во формулата или мајчиното млеко за зајакнување на имунитетот.
Повеќе информации:
Челзи Џонсон-Хенс и сор. DOI: 10.1084/jem.20220839. rupress.org/jem/article-lookup … 10.1084/jem.20220839
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview