Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Кембриџ
Децата покажаа отпорен капацитет да продолжат да играат за време на врвот на COVID-19, покажа една студија, иако нивните можности да го сторат тоа станаа поограничени додека беа под наредба за престој дома.
Истражувањето, направено од академици од Универзитетот во Кембриџ, ги интервјуираше самите деца за нивните навики за играње за време на пандемијата. Без да се оспорува консензусот дека COVID-19 го попречува здравиот развој на децата, тоа сугерира дека тие биле во можност да ги приспособат своите навики за игра на нивните променети околности.
Децата во голема мера изразуваа позитивност, доверба и оптимизам за играње, дури и кога не можеа да се видат со пријателите или да си играат надвор како нормално. Самата игра, се вели во студијата, затоа „не била во заклучување“.
Авторите сугерираат дека ова понијансирано разбирање на она што го доживеале децата се појавило дури откако разговарале со самите деца. Нивната студија повикува на поголемо вклучување на нивните перспективи кога се подготвуваат за идни пандемии или други неочекувани кризи кои влијаат на детството и го ограничуваат движењето на децата.
Д-р Келси Грабер, која ја водеше студијата на Кембриџ, рече: „Иако пандемијата сигурно влијаеше негативно на децата, играта не престана само. Всушност, во многу случаи играта остана една од најупорните карактеристики на нивните животи за време на толку многу промени. Тоа беше еден начин децата сè уште да бидат деца среде сите овие неволји“.
Студијата разгледа 15 британски деца, на возраст од 3-10 години, за време на пандемијата, истражувајќи ги нивните перспективи за тоа како е да се игра за време на заклучувањето. Наодите се објавени во списанието Children and Society.
Грабер водел разиграни интервјуа засновани на зум со учесниците, инкорпорирајќи активности како што се прикажување и раскажување со играчки и игри, цртање, пишување и раскажување приказни. Истражувачите ги анализирале и вербалните одговори на децата и важните невербални знаци како смеа, гестови, бесмислени зборови и тишини. Во извештајот и овој напис се сменети вистинските имиња на децата.
Околу две третини од родителите пријавиле зголемување на детската игра за време на заклучувањето. Понатаму, иако децата беа свесни за нивните изменети околности, се чинеше дека заклучувањето ретко се појавува во нивните мисли за играта.
Некои навистина изразија фрустрација поради тоа што не можат да одат на игралишта или да се видат со пријателите. „Никој не знае дали Ноќта на вештерките е затворен“, изјави едно четиригодишно дете за Грабер. Се појавија и повремени знаци на летаргија поврзана со пандемијата. Елери, на возраст од 10, се осврна на нејзиниот сè помал интерес за креативно пишување, објаснувајќи: „Толку многу работи се случуваат и јас не сум навистина расположена за тоа секој пат“.
Сепак, овие чувства беа поретки отколку што се очекуваше. Кога беа прашани за тоа како се безбедни додека си играат, на пример, децата не ги повикуваа прописите за COVID-19. Наместо тоа, тие тежнееја да нудат поопшти безбедносни совети за да не трчате внатре или да избегнувате скршено стакло во паркот. „Генерално, децата се фокусираа на она што е можно и на она што го постигнуваа преку нивната игра, а не на она што недостасува“, рече Грабер.
Играта опстојуваше како карактеристика на нивните животи за време на пандемијата. Чарли, на возраст од осум години, нагласи „наоѓање начини за забава“, додека Лијам (9) го поздрави прекинот од неговиот нормален циклус на училиште и домашната задача за „време да навистина игра“. Учесниците детално ги опишаа новите игри што ги создале или имагинарни авантури. Едно седумгодишно дете даде прецизен извештај за ликовите на неговите акциони фигури и нивните заеднички авантури.
Грабер, исто така, забележа повеќекратни случаи на спонтана игра за време на интервјуата, што ги поддржува постојните истражувања кои укажуваат на тоа дека играта е постојана и сеприсутна карактеристика на детството, дури и во неповолни услови. „Не можете едноставно да не играте… затоа што тоа е игра“, објасни Лиам. Слично на тоа, кога ја прашале што правела додека била заглавена дома, петгодишната Џини одговорила едноставно: „Па… јас… некако играв многу“.
Играта беше исто така клучна за комуникацијата на децата и разбирањето на нивните искуства за време на пандемијата, покажа студијата. На пример, Оливија, која има три години, одлучила да си игра ветеринар со плишани животни за време на нејзиното интервју и покажала како ги „чува бактериите подалеку“ од нив имитирајќи употреба на маска за лице. Ова беше трогателен пример на многу мало дете кое покажа, преку игра, дека сфатила нешто различно за пошироките околности во кои е фатена и за тоа што значи да се остане безбеден и здрав.
Другите деца ги признаа придобивките од менталното здравје. Авторите сугерираат дека играта им дала утеха, самодоверба и чувство на контрола. „Играта го прави мојот ум да расте затоа што станувам покреативен“, објасни Хари (9). „Сакам да играм затоа што ми помага на имагинацијата“, изјави Иан (7) за Грабер.
Студијата препорачува дека идното планирање на кризи треба да оди подалеку од едноставното препознавање на местото на децата во општеството, како што е вградено во рамки како што е Конвенцијата на ОН за правата на детето, и активно да ги слуша и интегрира детските перспективи и искуства.
„Перспективите на децата не треба да ги заменат пресудите на возрасните направени за нивна корист во моменти на криза, но кога станува збор за нешто толку елементарно за детството како што е играта, нивниот придонес е суштински“, рече Грабер. „Исто така, ни треба поизбалансиран јавен наратив за нивните искуства за време на пандемијата, особено кога продолжуваме да го поддржуваме нивното тековно закрепнување и план за иднината“.
Повеќе информации:
Детски перспективи за нивните искуства со играње за време на пандемијата COVID-19: Студија за интервју базирана на видео, Деца и општество (2023). DOI: 10.1111/chso.12756
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview