Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Monash University
Истражувачите од Институтот Хадсон ги спроведоа првите обиди за собирање на крвни клетки од папочната врвца, со цел да ги искористат за да спречат оштетување на мозокот кај недоносените бебиња.
Судењето предводено од д-р Линдзи Џоу, под надзор на неонатологот од детската болница Монаш, професор Атул Малхотра, беше објавено неодамна во списанието Цитотерапија.
Крвта од папочна врвца е крвта оставена во папочната врвца и плацентата на новородените бебиња по раѓањето. Тој е богат со матични клетки кои може да се користат за заштита, поправка и раст на клетките во телото, а според д-р Џоу овие клетки покажале силно ветување како третман за неонатална мозочна повреда во претклинички модели и рана фаза. клинички испитувања.
„Иако е тестиран кај доенчиња родени во термин, овие животворни клетки не се тестирани кај недоносени бебиња, кои веројатно имаат најголема потреба од нови третмани бидејќи нивниот ризик од повреди на мозокот и инвалидитет подоцна во животот е многу поголем. ” тој рече.
Истражувачите зеле крв од папочна врвца од 38 доенчиња родени пред 28-та недела од бременоста. Бебињата родени екстремно предвремено (<28 недели) имаат големи шанси за долгорочни развојни проблеми, вклучувајќи церебрална парализа, бронхопулмонална дисплазија, проблеми со учењето и однесувањето. Од бебињата во судењето, 21 беа машки и 17 женски. Дваесет и четири (63,1%) биле породени со царски рез, а 11 (28,9%) биле повеќекратно раѓање. Просечната гестациска возраст на бебињата во оваа студија била 26 недели, а просечната тежина на раѓање била 761,5 грама. Тимот од Центарот Ричи успеа да собере просечно 19 ml/kg крв од папочна врвца од овие предвремено родени бебиња, што е слично на терминските бебиња по телесна тежина. Постапката била успешна во 72% од случаите. Според професорот Малхотра, овие наоди се важни „затоа што покажавме дека можеме да ги собереме овие клетки кај екстремно мали бебиња и сега можеме да ги користиме во студијата CORD-SAFE што моментално се спроведува во детската болница Монаш“. Студијата CORD-SAFE ја истражува изводливоста и безбедноста на администрирање на автологни (сопствени) клетки од папочна врвца на овие екстремни недоносени доенчиња. Студијата е при крај, а резултатите се веројатно до крајот на годината. Повеќе информации:
Линдзи Џоу и соработниците, Изводливост за собирање крв од папочна врвца за апликации за автологна клеточна терапија кај екстремно недоносените доенчиња, Цитотерапија (2023). DOI: 10.1016/j.jcyt.2023.01.001
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview