Итни случаи:  

Повикај доктор

Родителите на мали деца денес се израснати во некои од најштетните периоди на културата на исхрана. Од диета и „лајт“ храна и пијалоци, до скапи „суперхрани“, една константа кај овие променливи трендови е морализирањето на храната како „добра“ или „лоша“. Овие движења во исхраната доведоа до тоа многу од нас да имаат тешки односи со храната, јадењето и диетите. Ако ова ви звучи познато, можеби се прашувате како да ги искористите забавните карактеристики на здравата храна за да ги поттикнете децата да јадат повеќе од нив.
„Јадење на виножитото“ значи редовно јадење разновидно овошје и зеленчук со различна боја. Поттикнувањето на вашето дете да јаде виножито е поткрепено со докази и може да започне поопширни и позитивни разговори со него за храната.
Сите овошја и зеленчуци се добри за нас. Во зависност од возраста и полот на вашето дете, австралиските упатства за исхрана препорачуваат да јаде 2-5,5 порции зеленчук и 0,5-2 порции овошје секој ден.
Секое овошје и зеленчук има свој уникатен профил на хранливи материи, така што колку е поголема разновидноста на овошје и зеленчук што јадете во тие порции, толку подобро.
Јадењето разновидно овошје и зеленчук секој ден има повеќе придобивки отколку само повторување на еден вид, така што стремежот кон виножитото може да помогне да се поттикне разновидноста.
Послужувањето разновидни и разнобојни оброци исто така може да не поттикне да јадеме повеќе. Значи, ако вие или вашите деца се борите да јадете доволно овошје и зеленчук, можете да го користите виножитото за да помогнете да ги внесете сите тие серви.
Бркањето по виножитото, исто така, може да им помогне на децата да излезат од нивните удобни зони и може да биде ран начин да се поттикне авантуризмот за нова храна.
Иако децата можат да имаат корист од рутината, постојат врски помеѓу тоа колку сме авантуристи во обидот на нова храна и други здрави особини и навики. Оние кои сакаат да пробуваат нови работи имаат тенденција да имаат поквалитетна исхрана од оние кои мразат да пробуваат нови работи.
Повеќето родители на денешните деца се израснати за време на „редукционистичката“ ера на исхрана. Фокусот не беше на целосна, сложена храна, туку на клучните макро и микронутриенти кои тие ги содржат. Така, лебот е сè за јаглехидратите, а цитрусот станува сè за витаминот Ц.
Кога размислуваме по овие линии, лесно е да мислиме дека лебот е „лош“, а агрумите се само добар извор на витамин Ц.
Но, храната е многу посложена од ова. Хранливи материи ретко се наоѓаат во само една храна, а секоја храна ретко се прави од само една хранлива материја. И уште поважно, храната не е само хранливи материи – таа содржи и „биоактивни соединенија“.
Овие биоактивни материи, кои може да ги видите и наречени фитонутриенти или фитохемикалии (фито значи од растенија), природно се појавуваат во растителната храна. Тие не се од суштинско значење за нашиот опстанок како што се хранливите материи, но тие можат да имаат здрави придобивки.
Често овие биоактивни материи се поврзани со боите, така што храната со различни бои не само што има различни нутритивни профили, туку има и различни биоактивни профили.
Всушност, пигментите кои им даваат боја на овошјето и зеленчукот често се биоактивни. На пример, црвените може да бидат ликопени, поврзани со здравјето на срцето и крвните садови, а виолетовите може да бидат антцијанини, поврзани со подобрување на воспалението.
Децата не треба да знаат кој биоактивен со која боја оди, или што прават сите. Но, можете да започнете разговори за сложеноста на нашата биологија и храната што ја храни.
Податоците од истражувањето редовно покажуваат дека многу деца не знаат од каде доаѓа нивната храна или не знаат кое овошје и зеленчук се.
Овошјето и зеленчукот често ја менуваат бојата кога созреваат, а различни делови од растенијата од кои потекнуваат се со различна боја. Значи, зборувањето за виножитото може да отвори разговори за:
Како што стареат децата, можете да почнете да зборувате за тоа што се случува со боите на храната кога ќе ја готвите или мешате. Некои јадења кои не се многу вкусни сами по себе може да бидат повкусни кога ќе ги измешате со некои други бои. На пример, горчливиот зелен лиснат зеленчук може да биде повкусен ако го комбинираме со кисело од цитрус или сладост од бобинки.
Готвењето може да ја направи храната посветла или здодевна и може да ослободи или промени хранливи материи и биоактивни материи.
Боите може да се користат во кујнски научни експерименти – како зелка или боровинки кои делуваат како природни индикатори за киселост.
Децата не треба да ги знаат сите детали за да имаат корист од јадењето на виножитото, но зборувањето за бои може да предизвика љубопитност. Виножитото е разновидно, па го намалува фокусот на поединечна храна, правејќи ја здравата исхрана полесна и позабавна.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview