Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Simon Sherry, The Conversation
Се соочуваме со ментална здравствена криза. Тинејџерите и младите се повеќе депресивни, самоубиствени, вознемирени и осамени од кога било досега.
Стапките на депресија кај тинејџерите се зголемуваат од раните 2000-ти. Националното истражување од 2018 година покажа дека 13,3 отсто од адолесцентите во САД доживеале голема депресивна епизода во последната година.
Но, не се само тинејџерите – страдаат и младите возрасни. Меѓународното истражување на универзитетските советувалишта од 2016 година покажа дека 50 отсто од студентите побарале помош за чувство на анксиозност и 41 отсто за депресија. Се зголемуваат и стапките на самоубиства. Бројот на тинејџерки во САД кои умреле од самоубиство се удвоил меѓу 2000 и 2015 година.
Статистиката за ментално здравје за канадската младина е слично мрачна. Во 2003 година, 24 проценти од Канаѓаните на возраст од 15 до 30 години се самоизјавиле дека нивното ментално здравје било или фер или лошо (во споредба со многу добро или одлично). До 2019 година, тој број се искачи на 40 проценти.
Пандемијата COVID-19 го влоши менталното здравје на канадските млади. Во 2020 година, 58 проценти од Канаѓаните на возраст од 15 до 24 години пријавиле фер или лошо ментално здравје и речиси една од четири хоспитализирани деца и млади на возраст од 5-24 години се должат на состојби на ментално здравје.
Што се смени во последната деценија за да се објасни овој пораст на лошото ментално здравје кај младите? Некои психолози укажуваат на неодамнешниот културен акцент на безбедноста како придонесувач.
Во претходните децении, американските и канадските деца уживаа поголема слобода, иако имаше зголемени стапки на криминал. Криминалниот бран во Канада нагло се зголеми од 60-тите до 80-тите додека не го достигна својот врв во раните 1990-ти. Кабловска телевизија стана широко распространета во истиот период, што значи дека вестите за злосторствата се проширија подалеку и побрзо од кога било досега.
Овој наплив поттикна безбедносни иницијативи, како што се споделување слики од исчезнати деца на кутии со млеко и криминални шоуа како „Најбарани во Америка“. Не е ни чудо што родителите станаа сè пострашни и заштитнички.
Стапката на криминал почна да се намалува во 1990-тите, но стравот кај родителите остана. Тука започнува проблемот да се биде претпазлив. Концептот на безбедност почна да се проширува надвор од физичката безбедност на децата до емоционална и психолошка удобност. Ова им го ускрати на децата искуствата што им беа потребни за да учат и растат.
Се покажа дека прекумерната заштита на родителите поттикнува нездрави механизми за справување кај децата. Премногу заштитените деца имаат поголема веројатност да ги интернализираат проблемите (како во анксиозноста и депресијата) и да ги екстернализираат (како во деликвенција, пркос или злоупотреба на супстанции).
Некои психолози предлагаат дека прекумерната заштита може да се претвори во она што тие го нарекуваат „безбедност“, што ги учи децата на негативни шеми на размислување слични на оние што ги доживуваат вознемирените и депресивните. Безбедносноста може да ја даде приоритетот на безбедноста на младото лице со исклучување на други практични и морални грижи.
Природно е да сакаме да избегнеме проблеми, но избегнувањето работи што ни носат непријатност може да го зајакне верувањето дека не можеме да се справиме со одредени прашања и, со текот на времето, да не направи помалку способни.
Еве три нездрави шеми на размислување што треба да ги следите кај себе и кај вашите деца:
Идентификувајте негативно филтрирање. Не ги потценувајте позитивните страни на искуствата како игра без надзор (радост, независност, решавање проблеми, проценка на ризик, издржливост) кога ги разгледувате потенцијалните негативни последици.
Бидете свесни за дихотомното размислување. Не паѓајте во добрата или лошата замка. Постои свет на можности помеѓу едното или другото. Сметањето на луѓето, идеите, местата или ситуациите како добри или лоши (но никогаш и двете или некаде помеѓу) поттикнува поларизирачки став „ние наспроти нив“ и ги елиминира нијансите.
Препознајте емоционално расудување. Чувството „небезбедно“ (непријатно или вознемирено), не значи дека всушност сте физички небезбедни. Ако го избегнете целиот стрес, никогаш нема да научите да ги надминувате стресните фактори или да го разберете вашиот целосен потенцијал. Избегнувањето на пречките може да не натера да мислиме дека сме послаби или кревки отколку што сме.
Сликањето на светот како место со опасности на секој чекор создаде вознемирени млади кои избегнуваат активности со кои претходно би експериментирале. Зголемените стапки на осаменост и анксиозност значат дека некои млади доцнат да се вработат, да возат автомобил, да имаат секс, да пијат алкохол и да се забавуваат. Истражувањата поддржуваат дека презаштитното родителство (како што е „родителството со хеликоптер“) ја намалува благосостојбата, мотивацијата, независноста и способноста на адолесцентите да се справат со проблемите на здрав начин.
Генерациските трендови покажуваат дека низ сите социјални и економски демографија, американските тинејџери ги одложуваат активностите што ги сметаат за „возрасни“ и не копнеат за слобода на возрасните како што тоа го правеа претходните генерации.
Тие поминуваат помалку време без надзор од родителите бидејќи се загрижени за она што е надвор од светот и мислат дека не можат да се справат со тоа. Тие не излегуваат ниту имаат секс бидејќи се загрижени за скршени срца, бременост и сексуално преносливи инфекции. Тие не пијат алкохол затоа што се загрижени дали пијано прават грешки и што ќе мислат луѓето за нив потоа. Тие не возат затоа што со задоволство се потпираат на нивните родители за превоз.
Иако некои од овие се рационални последици што треба да се избегнуваат, тие не треба да се чувствуваат толку преоптоварувачки што да ги спречат младите да преминат во зрелоста. Скршените срца ве учат за тоа што сакате кај романтичниот партнер, младите може да се научат за безбеден секс, алкохолот може да се пие во умерени количини, а грешките се здрави, човечки и нормални. Тинејџерите не треба толку да се плашат од животот што повеќе не се чувствуваат возбудени да го живеат.
Без можности да ги истражуваат и да ги научат своите граници, младите ризикуваат да го интернализираат лажното чувство на беспомошност и да станат депресивни и анксиозни.
Моделите на позитивна мисла мора да се развијат во нас самите. Тоа значи да им дадеме на себе, на нашите тинејџери и на нашите деца можности потребни да станат независни, издржливи и автономни. А тоа значи прифаќање на негативни искуства како фрустрација, конфликт и досада.
Еве неколку совети:
Внимавајте на вашиот ум. Вашите мисли се моќни. Тие диктираат како го гледате светот, другите и себе си, затоа поттикнувајте позитивни, рационални шеми на размислување.
Подигнете го гласот. Поттикнете ја љубопитноста и продуктивното несогласување. Никогаш нема да научиме да бидеме слободоумни или да станеме добро заоблени луѓе ако не ги оспоруваме сопствените верувања, не ги слушаме туѓите перспективи и не го препознаеме нашиот потенцијал да грешиме. Секој аспект од нашите животи, вклучувајќи ги и нашите односи и работни места, зависи од нашата способност да се расправаме на ефективен, почитуван и продуктивен начин без да станеме преемотивни.
Отвори го твоето срце. Обидете се да им дадете на другите корист од сомнежот бидејќи повеќето луѓе немаат намера да направат штета. Не дозволувајте стравот да ги диктира вашите мисли и постапки.
Верувајте си. Животот секогаш ќе фрла криви топки и нема секогаш да има авторитет за да се одложи. Животот не е безбеден или без ризик. Најдобрата заштита е знаењето дека можете да се справите со животните предизвици.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview