Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Универзитетскиот колеџ во Лондон
Предвремено родените бебиња не се навикнуваат на повторливи болки на начин на кој доносените бебиња, децата и возрасните се навикнуваат на болката, открива студијата предводена од истражувачите на UCL (Универзитетскиот колеџ во Лондон).
Авторите на новиот труд на Current Biology велат дека ако недоносените доенчиња сè уште не го развиле механизмот што им овозможува на луѓето да се навикнат на умерена болка, медицинските процедури во првите неколку недели од животот може потенцијално да влијаат на нивниот развој.
Водечкиот автор д-р Лоренцо Фабрици (UCL Neuroscience, физиологија и фармакологија) рече: „Начинот на кој можеме да се навикнеме на нештата може да се гледа како наједноставен пример за пластичност во однесувањето и мозокот, и тоа е основен дел од меморијата и учењето. Навикнувањето на болката е важно затоа што ни овозможува да ги зачуваме физичките, емоционалните и когнитивните ресурси со тоа што нема да реагираме претерано на болка која е неизбежна или не е опасна по живот.
„Нашите наоди сугерираат дека способноста да се навикнеме на повторливи болки може да се развие во текот на третиот триместар од бременоста, така што бебињата родени предвреме сè уште ја немаат развиено оваа способност што ја имаат доносените бебиња уште од раѓање.
Студијата вклучи 20 доенчиња во болниците на Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCLH). Половина од нив биле предвремено (и биле тестирани додека биле уште помлади од 35 недели гестациска старост), додека другата половина биле или родени на полнолетни доенчиња (седум доенчиња) или предвремено родени, но биле тестирани на терминска возраст (три доенчиња). Двете групи беа споредливи во однос на нивната вистинска постнатална возраст, бидејќи предвремено родените бебиња имале средна возраст од 14 дена, во споредба со 10 дена кај полнолетната (или терминска возраст) група.
Истражувачите ги мереле одговорите на доенчињата на болно, но клинички потребно копје на петицата (тест на крв), кое било спроведено двапати (со разлика од три до 18 минути) за секое новороденче (некогаш се потребни две копја за да се собере доволно крв; тоа не е потребно за повеќето доенчиња, така што само оние на кои им требаше втор копје беа вклучени во студијата).
Копчињата за пети може да предизвикаат значителни реакции на болка кај доенчињата, но претходно не беше познато дали тоа се намалува при повторени копчиња. За да го разберат ова, истражувачите ја снимиле мозочната активност на доенчињата со електроди за ЕЕГ (електроенцефалографија) поставени на скалпот и нивните отчукувања на срцето со помош на ЕКГ (електрокардиографија), додека исто така ги следеле нивните изрази на лицето и рефлексите при повлекување на ногата.
Истражувачите откриле дека активноста на мозокот не била толку силна веднаш по второто копче на петицата, во споредба со првата, што укажува на одговор на навикнување, но тоа е случај само за доносените доенчиња. Тие откриле сличен модел за отчукувањата на срцето и изразите на лицето, бидејќи недоносените доенчиња исто толку силно реагирале на двете копчиња на петата, додека доносените доенчиња се чини дека се навикнале на болката.
Тимот вели дека овој одговор на навикнување може да се должи на доносените доенчиња кои очекуваат непосредна болка кога ќе добијат второ копје на петицата, така што нивната реакција е помалку изразена, или наместо тоа или дополнително може да се должи на тоа што нивните мозоци ги модулираат нивните рефлексивни одговори на преживување. .
Тие додаваат дека навикнувањето на болка може да ги заштити доносените доенчиња, но не и оние кои биле предвремено, од потенцијални последици за нивниот развој.
Првиот автор д-р Мохамед Рупавала (UCL Neuroscience, физиологија и фармакологија) рече: „Иако непријатните и болни клинички процедури се неопходни за многу млади доенчиња, постои потенцијал да влијае на нивниот развој, како на пример со изменета перцепција на болка или потенцијално намалена сива боја. материја или нарушена бела материја во мозокот“.
Ко-авторката д-р Џудит Мик, консултант неонатолог во UCLH, рече: „Оваа работа ја подигнува свеста за дополнителната ранливост на предвремено родените бебиња на болка. Лекарите треба да дадат се од себе за да ги заштитат од повторени болни искуства. Ова треба да се смета како суштинска компонента на грижата за новороденче ориентирана кон мозокот“.
Забелешка: Гестациската возраст се однесува на неделите поминати од почетокот на последниот менструален циклус на мајката. 10-те доенчиња класифицирани како недоносени во оваа студија имале средна гестациска старост од 31 недела, така што тие сè уште биле во развојни фази кои вообичаено ги поминале додека биле во утробата.
Повеќе информации:
Лоренцо Фабрици, Развојна промена во навикнувањето кон болка кај човечки новороденчиња, Тековна биологија (2023). DOI: 10.1016/j.cub.2023.02.071. www.cell.com/current-biology/f … 0960-9822(23)00244-0
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview