Итни случаи:  

Повикај доктор

“Може ли да добијам подароци?” “Сакам бонбони!”
Звучи познато?
Многу деца можеби сè уште имаат резерви од бонбони за Ноќта на вештерките, а наскоро и други празнични задоволства можеби ќе ја наполнат куќата.
Насоките за исхрана на американското Министерство за земјоделство им препорачуваат на децата (и родителите) да го ограничат додадениот шеќер на помалку од 10% од нивните дневни калории. Сепак, просечната американска исхрана е толку богата со шеќер што децата лесно можат да ја надминат таа граница многу пати без да го сфатат тоа.
Во просек, Американците добиваат околу 13% од нивните вкупни калории од додадени шеќери. Во меѓувреме, децата и младите на возраст од 2 до 19 години консумираат неверојатни 17 лажички додаден шеќер секој ден, во просек. А внесувањето вишок шеќер може да ја поттикне желбата за уште повеќе слатка храна или пијалоци.
Дали сте подготвени да го прекинете циклусот на вишок шеќер за вашето семејство?
Можете да започнете со правење некои едноставни промени со текот на времето. Еве шест совети како да го скротите слаткото на вашето дете во светот на засладени забави.
1. Прегледајте го шеќерот
За да дознаете колку додаден шеќер има во храната, погледнете ја етикетата. Етикетите за исхрана сега го олеснуваат следењето колку додадени шеќери има во пакуваната храна и пијалоци.
Етикетата за исхрана на храната го прикажува вкупниот шеќер. Ова вклучува природни шеќери, како оние што се наоѓаат во јаболкото, и додадени шеќери кои се користат за подобрување на вкусот на храната. Додадените шеќери вклучуваат сахароза и декстроза (често додадени во преработката на храна) и засладувачи кои се пакуваат како самостојни производи како мед, шеќер за јадење и сирупи.
Етикетата, исто така, открива колку додадени шеќери содржи производот, често во грамови. (Четири грама се еднакви на една кафена лажичка.) Исто така, обезбедува контекст со насоките за исхрана на USDA, кои го ограничуваат додадениот шеќер на не повеќе од 50 грама во дневната исхрана од 2.000 калории.
Значи, ако некој производ содржи 25 грама шеќер, на етикетата би навел 50%. Производите се сметаат за ниски со додадени шеќери ако дневната вредност е 5% или помалку, а високо со додадени шеќери ако е 20% или повеќе.
2. Научете да забележувате „подловен“ шеќер
Многу храна што се продава како „здрава храна“ всушност може да има многу додаден шеќер. Секогаш проверувајте ги етикетите на спортските пијалоци, смути, баровите од протеини и гранола и јогуртот; некои може да имаат и четири до пет лажички додаден шеќер по порција. Целото овошје е одлична замена за нив и може да се смета и за десерт. Ако вашите деца на почетокот не се противат (а тоа ќе го направат), стопете малку темно чоколадо и оставете ги вашите деца да потопуваат – кое дете не сака да потопува? Темното чоколадо всушност содржи 70% какао и има помалку од половина шеќер од млечното чоколадо.
3. Користете едноставни пијалоци
Држете се до млеко и вода како главни пијалоци на вашето дете. Додека 100% овошниот сок може да биде прифатлив дел од здравата исхрана, понудете го во умерени количини соодветно на возраста. Тоа значи дека нема сок за деца под 12 месеци, не повеќе од 100 мл дневно за деца од 1 до 3 години и само 100 – 150 мл за деца од 4 до 6 години.
Сепак, знајте дека може да биде предизвик да се ограничат слатките пијалоци штом децата ќе ги пробаат. Понудете алтернативи за сокот со ставање на исечено овошје во вода за да му дадете малку вкус без вишок шеќер. Исто така, избегнувајте да му дозволите на вашето дете да пие сок (или која било друга течност што содржи шеќер) долго време. Без разлика дали со шише, шолја, кутија или чаша, капењето на забите во слатки течности може да предизвика сериозно расипување на забите.
4. Избегнувајте награди со шеќер
Без разлика дали се работи за дома, во училница или на спортски терен, премногу често децата се наградуваат за добро однесување со засладени задоволства. Во потрагата да ги натераат децата да јадат подобро, родителите може да наградат „уште еден залак грашок“ со слатко задоволство. Иако овој вид на награда може да функционира на краток рок, станува проблем кога децата ќе научат да го очекуваат за соодветно однесување.
5. Променете ја културата
Премногу често, празниците, родендените и другите специјални прилики ги славиме со слатки. Ова го отежнува нивното избегнување. Сепак, децата ги ценат другите „подобивки“ исто колку и зашеќерените. Со одредена креативност, многу од зашеќерените прослави можат повторно да се измислат со нови, поздрави традиции.
Разговарајте со наставниците, тренерите, извидниците и другите родители на вашето дете за да смислите начини да прославите со повеќе забава и помалку шеќер. Ако спортскиот тим на вашето дете нуди слатки задоволства после натпреварите, на пример, предложете го целото овошје како поздрава алтернатива. Покрај тоа, обичната вода е најдобриот пијалок за повеќето деца кои се занимаваат со рутинска физичка активност. Како што објаснува клиничкиот извештај на ААП на оваа тема, децата не треба да консумираат енергетски пијалоци и ретко имаат потреба од спортски пијалоци.
6. Најдете рамнотежа
Можеби сакаме нашите деца да се држат настрана од засладувањата што е можно повеќе, но сакаме и тие да научат важна вештина: како да ги балансираат сите достапни избори кога тие се способни сами да донесат одлуки за храна. Чувањето на засладените задоволства под клуч – или забраната на сите заедно – може исто така да поттикне нездрава желба за шеќер. Покажете им на вашите деца дека повремениот десерт или слаткото задоволство може да биде дел од урамнотежена исхрана; моделирајте го тоа однесување сами! Слатки и грицки во соодветни порции се во ред во умерени количини.
Со тоа што ќе се едуцирате за внесот на шеќер и ќе го направите повременото слатко задоволство дел од културата на вашето семејство, може да откриете дека вашите деца помалку копнеат за засладени закуски и грицки и уживајќи во нив на повнимателен и избалансиран начин за живот.
©2022 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview