Итни случаи:  

Повикај доктор

доверлив извор лекторирани
од Американското здружение за срце
Пребирливите јадења можат да пропуштат многу добра храна. Не само што може да биде предизвик готвењето за луѓето кои одбиваат да јадат одредена храна, туку тие исто така може да пропуштат важни хранливи материи кои се наоѓаат во храната која често се наоѓа на списокот „Не јадам“ како зелен зеленчук, салати, овошје, живина без кожа и риба, грав, мешунки и јаткасти плодови, млечни производи со малку маснотии или цели зрна.
Американското здружение за срце вели дека клучна мерка за подобрување и одржување на кардиоваскуларното здравје е подобро да се јаде. Предизвикот за детско срце на Здружението ги охрабрува семејствата да се стремат кон севкупни здрави модели на исхрана кои вклучуваат целосна храна, многу овошје и зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семки.
Овој пристап во исхраната за здраво срце се споделува со учениците во училиштата низ целата земја. Наставникот во основно училиште, Чак Лаример од основното училиште Стејтон, непосредно надвор од Салем, Орегон е дел од Детското срце предизвик веќе 23 години. „Се обидувам да ги вклучам сите во нашето училиште“, рече Лаример. „Оваа година нашето училиште брои 355 ученици.
Лаример и едукаторите како него споделуваат принципи за здраво срце со учениците. Децата и нивните семејства учат како да се грижат за своето тело и како да се однесуваат кон другите со љубезност и почит.
Додека ја славиме 50-годишнината од Националниот месец на исхрана, еве пет совети како да го нахраните вашето семејство со здрава храна и да помогнете да се врати хармонијата во оброкот.
Планирајте ги оброците да вклучат барем една работа што ја сакаат сите (дури и ако тоа е тавче грав за вегетаријанец или десерт од овошје и парфеи од јогурт со малку маснотии, без додаден шеќер!). Потоа послужете еден оброк за сите во семејството; без исклучоци. Алтернативната навика да се подготвува различна храна за секого е исцрпувачка и може да потрае многу подолго за децата да научат да сакаат нова храна.
Нормално е децата да бидат претпазливи за нови работи — вклучувајќи ја и храната. Истражувањата покажаа дека понекогаш се потребни 11 обиди за детето да одлучи дека сака нова храна. Затоа, продолжете со сервирање брокула – па дури и дозволете му на детето да ја допре или да си игра со неа за да дознае како може да се чувствува во устата. Секогаш барајте да земат еден залак.
Помогнете им на децата да се фокусираат на јадење додека не се заситат, наместо да го завршат последниот залак од нивната чинија. Понекогаш возрасните забораваат дека малите деца имаат мал стомак; добро правило што треба да се запамети е: 1 лажица храна по возраст на детето за секое јадење (околу две или три јадења). Значи, тригодишно дете треба да добие по 3 лажици грашок, тестенини и пилешко.
Децата имаат поголема веројатност да вкусат јадење ако помогнале во планирањето или подготовката. Дозволете им на децата да избираат зеленчук во делот за производство на супермаркет или дури и во патеката за замрзната храна, ќе ги поттикне. Вклучете ги во задачи соодветни на возраста, како што се мешање, сечкање или мерење состојки; ова ќе им овозможи да придонесат за проект во кој со гордост споделуваат и јадат! Оваа техника работи и со пребирливи возрасни/тинејџери: Ако побарате од нив да помогнат при купувањето и готвењето, им давате инвестиции во финалниот производ и поголема љубопитност да го пробаат.
Еден од најдобрите начини да ги навикнете децата (и возрасните) да јадат овошје и зеленчук е да ги послужите кога се навистина гладни за време на ужина. Зеленчукот и хумусот се едноставен начин да ги нахраните децата за игра или домашна работа – но не и преполнување на нивните стомаци за да не се гладни за здрава вечера. Послужувањето солени чипсови, колачиња или дури и зашеќерени гранола и гумени „овошни“ грицки со вештачки вкус може да биде брза опција, но не и најздраво решение. Послужете и закуски кога децата се гладни, но не премногу блиску до времето за оброци.
Речиси 45 години, Американското здружение за срце соработува со едукатори во основните, средните и средните училишта низ целата земја за да им помогне на учениците да се едуцираат за здрав начин на живот.
Училишните програми Kids Heart Challenge и American Heart Challenge обезбедуваат уникатна наставна програма и активности соодветни на возраста. Учениците и воспитувачите ги имаат потребните алатки за поддршка и на менталната и физичката благосостојба кај учениците, семејствата и персоналот, а сето тоа прави разлика со собирање средства за спасување животи.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview