Итни случаи:  

Повикај доктор

Во текот на првата година од пандемијата, Соединетите држави забележаа скок на бројот на црни доенчиња кои ненадејно починаа – влошувајќи ја долгогодишната разлика, открива нова владина студија. Зголемувањето беше забележано во она што се нарекува ненадејна неочекувана смрт на доенчиња или SUID. Тоа е термин што се користи кога бебе помладо од 1 година умира од непосредна очигледна причина, често за време на спиењето. SUID вклучува случаи на многу попознатиот SIDS (синдром на ненадејна смрт кај новороденчињата), како и инциденти каде бебињата случајно се задушуваат за време на спиењето и смртни случаи каде што не може да се утврди причината.
Севкупно, Соединетите Држави забележаа пад на тие ненадејни смртни случаи на доенчиња од 1990-тите, според американските центри за контрола и превенција на болести.
Тој успех во голема мера се припишува на кампањите за јавно здравје кои поттикнуваат побезбедни практики за спиење на доенчињата. Со години на родителите им се советуваше да го заспиваат бебето на грб, а не на стомак; чувајте ги креветчињата без ќебиња и други лабави постелнини; и избегнувајте споделување кревет со нивното бебе.
И покрај опаѓачката вкупна стапка на SUID, сепак, расните разлики опстојуваат.
Сега, во оваа најнова студија, ЦДЦ откри дека ненадејните смртни случаи кај црните доенчиња се зголемиле помеѓу 2019 и 2020 година, но се задржале стабилно или опаѓале кај бебињата од друга раса и етничка припадност.
Резултатот беше проширување на нееднаквоста што веќе постоеше пред пандемијата, рече Шарин Паркс, еден од истражувачите на ЦДЦ кој работеше на студијата.
Во 2020 година, црните семејства имаа двојно поголем ризик да изгубат новороденче поради SUID, наспроти просекот за целата земја. На секои 100.000 црни доенчиња родени таа година, 214 умреле ненадејно – од околу 190 на 100.000 во 2019 година, покажа студијата.
Во меѓувреме, стапките на SUID беа пониски и не се зголемија во 2020 година, кај белите, шпанско или азиско-американските доенчиња.
Не постои единствена причина зошто црните доенчиња умираат со поголема стапка, велат експертите.
„Очигледно е сложено прашање“, рече д-р Ребека Карлин, педијатар од Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија, во Њујорк. Таа е коавтор на едиторијал објавен со студијата ЦДЦ во списанието Педијатрија.
Карлин рече дека иако практиките за безбедно спиење се клучни за спречување на SUID, постојат и социјални и економски разлики на работа.
Како прво, црните жени во Соединетите Американски Држави имаат помала веројатност да имаат пристап до рана пренатална нега, која, меѓу другите придобивки, може да го намали ризикот од предвремено породување. Предвремено породување е фактор на ризик за SUID, истакна Карлин.
Слично на тоа, кога црните семејства не можат да дојдат до рутински посети на педијатар, можеби нема да научат за практиките за безбеден сон.
Во меѓувреме, рече Карлин, многу црни мајки немаат платено породилно отсуство од нивните работни места. Тоа значи дека тие треба да се потпрат на други старатели, кои можеби не секогаш знаат како безбедно да ги заспијат доенчињата. Плус, на истите мајки може да им биде невозможно да дојат – што помага да се намали ризикот од SUID.
Пандемијата само ја влоши ситуацијата, рекоа Паркс и Карлин.
„Знаеме дека пандемијата на COVID-19 и напорите за ублажување – како што се наредбите за останување дома – несразмерно ги погодија расните и етничките малцински заедници“, рече Паркс.
Покрај тоа што имаа уште потешкотии да пристапат до здравствена заштита, рече таа, обоените луѓе претрпеа повеќе загуби на работа и стрес поради плаќање кирија и купување храна. Некои луѓе ги загубија своите домови и можеби се преселиле кај семејството или пријателите.
„Овие фактори можеби доведоа до понебезбедни практики за спиење, како што е споделувањето на креветот, а со тоа ја зголемија појавата на СИДС и други ненадејни неочекувани смртни случаи на доенчиња“, рече Паркс.
Плус, рече Карлин, многу црни Американци кои ги задржаа своите работни места беа „суштински работници“ кои немаа опција да работат од дома. Така, мајките мораа да одат на работа во време кога центрите за грижа за деца се затвораа, а многумина се обидуваа да најдат замена – можеби, истакна Карлин, семејството или пријателите со мало искуство во грижата за доенчиња.
Згора на тоа, вели таа, истите тие мајки веројатно биле исцрпени и емоционално исцрпени: ако нивните бебиња подобро спиеле во кревет со нив, можеби го направиле тој избор.
Паркс рече дека ЦДЦ го продолжува своето рутинско следење на SUID и останува да се види дали стапките кај црните бебиња се промениле како што продолжувала пандемијата.
Но, дури и ако работите се подобрија од 2020 година, истакна Карлин, разликата отсекогаш била таму.
Она што е потребно, рече таа, се „системи каде што новите мајки се поддржуваат и можат да се фокусираат на родителството наместо да ја плаќаат киријата“.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за безбедно спиење на доенчињата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview