Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Тејлор и Френсис
„Децата кои се во редовен контакт со екраните на мобилните телефони, таблетите или компјутерите се пораздразливи и имаат полошо внимание, меморија и концентрација од оние кои не ги користат“, предупреди психолог.
Родителите треба строго да рационираат или да не дозволуваат време на екранот за деца на возраст под шест години, според водечкиот невропсихолог во новата книга објавена од Routledge.
Д-р Алваро Билбао, д-р, користи тековни и воспоставени истражувања за да нагласи како ризикот од психолошки и проблеми во однесувањето се зголемува колку повеќе време малите деца поминуваат на iPhone и iPad. Тие вклучуваат нарушување на вниманието, депресија и проблеми со зависност.
Во „Разбирање на мозокот на вашето дете“, експертот за мозочни повреди и психотерапевт вели дека уредите со екрани треба „постепено да го најдат патот до рацете на детето“ откако ќе се развијат емотивно и интелектуално.
Д-р Билбао вели дека ова би требало да биде идеално по шестгодишна возраст, што е исто така препорака од Американската академија за педијатрија.
Авторот ги цитира технолошките гуруа Бил Гејтс и Стив Џобс кои двајцата изјавија во интервјуа дека ја ограничиле употребата на екранот на нивните деца.
Понатаму, д-р Билбао открива дека нема апликации на мобилниот телефон или таблетот за неговите три деца.
Апликациите може „да предизвикаат детето да изгуби интерес за други активности кои се покорисни за неговиот развој“, вели авторот. Поради оваа причина, тој контроверзно го остави последното поглавје од книгата – за најдобрите апликации за помлади од 6 години – целосно празно.
„Многу родители почнуваат да ја охрабруваат употребата на мобилни телефони и таблети“, објаснува д-р Билбао кој тренирал во САД и Обединетото Кралство.
„Наместо да се движиме кон поголем опсег на внимание и поголема контрола на сопствениот ум на детето, според мене тоа предизвикува доцнење… Тоа би било како да му дадете мотор од 800 кубика на дете кое штотуку научило да оди.
„Повремено моите деца го користат мобилниот телефон за да ги разгледаат фотографиите од нашиот одмор…и го правиме тоа заедно. Понекогаш гледаме песна со нив и ги учиме танцовите движења, но тие не играат игри. Исто така, им го ограничуваме времето во пред телевизорот“.
„Разбирање на мозокот на вашето дете“ користи основна невронаука за да објасни како малите деца размислуваат, чувствуваат и се однесуваат во првите години од животот. Книгата има за цел да им помогне на родителите да ги решат вообичаените проблеми во воспитувањето на децата, како што се бесот и да го промовираат здравиот интелектуален и емоционален развој на нивните потомци.
Постојат четири клучни делови за родителите: основите за разбирање на развојот на детскиот мозок, алатките неопходни за поддршка на овој раст, како да се научи емоционалната интелигенција и како да се зајакне интелектуалниот мозок.
Авторот го споредува развојот на здравиот детски мозок со негување дабово дрво. За да прераснат од „семе“ до зрелост, на децата им е потребна физичка сигурност, безбедна средина и „наводнување“ на мозокот, т.е. родителска исхрана и доверба/слобода од родителите.
Секоја тема за совети за родителство наведена во книгата е поврзана со одредена област на мозокот и како тоа се развива кај децата. Однесувањето на детето е контролирано од мозочното стебло (мозок на рептили) и лимбичкиот систем (палеомамалискиот или емотивниот мозок) – а не рационалниот мозок, според д-р Билбао.
Што треба и што не треба на д-р Билбао за родителите вклучуваат:
Покрај екраните, авторот ги критикува и екстремните пристапи што се користат за промовирање на развојот на детето. Тие вклучуваат „природно“ образование без правила, големи фармацевтски лекови кои препишуваат лекови за деца склони кон одвраќање и недокажани „чудесни програми“ за претворање на децата во генијалци.
Д-р Билбао вели: „Генетски модифицираниот домат, кој созрева за неколку дена…, ја губи суштината на својот вкус… мозокот кој се развива под притисок… може да изгуби дел од својата суштина на патот“.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview