Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Тереза ​​Келер, Универзитетот во Алберта
„Мојата депресија ми предизвикува физичка болка… не знам како да ја спречам“.
„Се плашам ако побарам помош… ќе ме повикаат драматичен“.
„Дали некој од вас би имал идеја што да прави? Затоа што јас дефинитивно немам“.
На платформата за социјални медиуми Редит, тинејџерите и младите ги детализираат нивните борби за менталното здравје во искрени, ранливи објави кои доволно зборуваат за тоа како стигмата сè уште ги одвраќа многумина од барање помош.
За истражувачите од Универзитетот во Алберта тоа беше отрезнувачки чекор, кои спроведоа едно од првите испитувања за искуствата на менталното здравје кај младите со рачно извлекување и анализа на податоците на Редит.
„Имаше толку многу фокус на писменоста за менталното здравје, кампањите за ментално здравје и обидот да се зголеми свеста“, вели Лиза Хартлинг, професор на Одделот за педијатрија и директор на Истражувачкиот центар за здравствени докази во Алберта (ARCHE).
„Но, луѓето сè уште се чувствуваат стигматизирани поради обелоденувањето. Тоа навистина излезе во анализата на Редит. Тие се чувствуваат срам или непријатно од тоа внатрешно, а потоа се загрижени за тоа што другите ќе мислат ако обелоденат“.
Спроведена од студентот на додипломски студии Меган Сит и надгледувана од Хартлинг, професорката за медицински сестри Шенон Скот и помошникот директор на ARCHE Сара Елиот, студијата беше уникатен начин да се разбере младинскиот дискурс за менталното здравје и бариерите за барање помош, во анонимна платформа. Трудот е објавен во списанието Youth & Society.
Истражувачите започнаа со испитување на 3.000 пораки објавени на два „подредити“ во првата половина на 2021 година; Од нив, тие избраа 98 напишани од луѓе чија наведена возраст е од 13 до 24 години и чија порака се фокусираше на однесувањето за барање помош или потребите за информации. Истражувачите потоа ги анализираа објавите за да идентификуваат теми.
„Има многу дискурс во просторот на социјалните медиуми. Гледаме дека поминува, но длабинската анализа е секако поинаков потфат“, вели Хартлинг.
Анализата не беше лесна ниту за истражувачите од првата линија, додава таа.
„Мислам дека за нив (Сит и Елиот) беше оданочување да ги читаат овие работи – особено, да читаат без можност да обезбедат поддршка“.
Покрај штетното влијание на стигмата, истражувачите открија дека многу објави сугерираат дека ниското ниво на писменост за менталното здравје ги обесхрабрува младите луѓе да зборуваат за нивните борби или да бараат помош.
Многу постери на Редит прашуваа за симптомите, што е „нормално“, ефективноста на лековите, па дури и основни прашања за трошоците, листите на чекање и како да се пристапи до услугите.
Истражувачите забележуваат дека овој недостаток на знаење се чинеше дека создава дополнителни предизвици за луѓето кои се обидуваат да се справат со сопствените борби или тешкотии што ги доживуваат другите.
„Мојата девојка … се бори со самоповредување“, се вели во еден постер. „Морам да ја спречам и давам се од себе во последните 3 месеци. Ми треба совет“.
Многу искуства фатени во студијата ги истакнаа чувствата на срам, срам и страв да не бидат сфатени сериозно – сето тоа произлегува од стигмата – што ги натера младите да кријат низ што минуваат.
Една порака сподели несигурност во врска со потенцијалната реакција на родителот: „Јас навистина не знам како се чувствува таа за терапијата. (Не знам дали таа го смета за срамно / срамно / само за навистина луди луѓе.)“.
Меѓу оние кои претходно побарале помош, некои објавија неповолно за искуството, забележувајќи ги несаканите ефекти од лековите и чувствата да бидат отпуштени или игнорирани од лекарите.
„Многу се плашам повторно да побарам терапија во случај да ми кажат дека повторно е само анксиозност“, напиша еден од нив. „Едноставно чувствувам дека се случува нешто многу повеќе.
Истражувачите предупредуваат дека овие негативни искуства најверојатно ќе ги засилат грижите на младите кои веќе се борат со низа емоции поврзани со стигмата.
Проектот се надоврзува на претходното истражување на Хартлинг и Скот, двајцата канадски истражувачки столови, чија работа вклучува поврзување на здравствените информации со родителите и семејствата.
Во 2021 година, тимот објави студија во која се наведени 10-те најдобри здравствени приоритети за родителите и младите. Младите ги идентификуваа прашањата поврзани со анксиозноста и депресијата – знаци, симптоми и кога да побараат помош – како главна грижа. Тоа доведе до серија проекти, вклучително и преглед на постоечките онлајн ресурси на оваа тема, како и проект за дипломирани студенти за тоа како младите бараат информации за менталното здравје на интернет и студијата Редит.
Хартлинг вели дека новата студија покажува разновидност на прашања кои ги засегаат младите луѓе и нивните борби со менталното здравје, што значи дека решенијата мора да бидат подеднакво различни.
Таа, исто така, се прашува дали огромното количество достапни информации за менталното здравје не се достапни во формати или на места кои се лесно достапни за младите.
„Некои од тие прашања изгледаат прилично јасни“, вели таа. „Би било добро да откриеме како да ги добиеме одговорите на младите каде ќе ги најдат“, вели таа.
„Мислам дека ова само покажува дека младите имаат уникатен дискурс и како навистина треба да ги вклучиме младите во развивањето на алатките за знаење и нивното ширење“.
Повеќе информации:
Меган Сит и сор., Потреби и искуства за информации за барање помош за ментално здравје за младите: Тематска анализа на објавите на Редит, Млади и општество (2022). DOI: 10.1177/0044118X221129642
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview