Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Тринити колеџот Даблин
Постојат докази дека некоја форма на свесно искуство е присутна со раѓање, а можеби дури и во доцната бременост, открил меѓународен тим на истражувачи од колеџот Тринити Даблин и колеги од Австралија, Германија и САД.
Според авторите, наодите, објавени денеска во „Trends in Cognitive Science“, имаат важни клинички, етички и потенцијално правни импликации.
Во студијата, насловена „Свеста во лулката: на појавата на искуството кај доенчињата“, истражувачите тврдат дека со раѓањето развојот на мозокот на доенчето е способен за свесни искуства кои можат да остават траен отпечаток на нивното развивање на чувството за себе и разбирањето на нивните животната средина.
Тимот вклучуваше невронаучници и филозофи од Универзитетот Монаш во Австралија; Универзитетот во Тибинген во Германија; Универзитетот во Минесота во САД и Тринити колеџот Даблин.
„Иако секој од нас некогаш бил бебе, свеста на доенчињата останува мистериозна, бидејќи доенчињата не можат да ни кажат што мислат или чувствуваат“, објаснува еден од двајцата водечки автори на трудот, д-р Тим Бејн, професор по филозофија на Универзитетот Монаш (Мелбурн). ): „Скоро секој што држел новороденче се запрашал како е да се биде бебе. или кратко потоа) или „доцна“ – до една година, па дури и многу подоцна“.
За да обезбеди нова перспектива за тоа кога првпат се појавува свеста, тимот се изгради врз неодамнешниот напредок во науката за свеста. Кај возрасните, откриено е дека некои маркери од снимањето на мозокот веродостојно ја разликуваат свеста од нејзиното отсуство и се повеќе се применуваат во науката и медицината. Ова е прв пат да се користи преглед на овие маркери кај доенчиња за да се процени нивната свест.
Коавторката на студијата, Лорина Наци, вонреден професор на Факултетот за психологија, која ја води групата за свест и сознание на Trinity, објасни: „Нашите наоди сугерираат дека новороденчињата можат да ги интегрираат сензорните и развојните когнитивни одговори во кохерентни свесни искуства за да ги разберат дејствата на другите и планираат свои одговори“.
Весникот фрла светлина и на „како е“ да се биде бебе. Знаеме дека гледањето е многу понезрело кај бебињата отколку слушањето, на пример. Понатаму, оваа работа сугерира дека во секој момент од времето, доенчињата се свесни за помалку предмети од возрасните и може да им треба подолго време за да сфатат што е пред нив, но тие лесно можат да обработат поразновидни информации, како што се звуците од други јазици, отколку нивните постари јас.
Повеќе информации:
Тим Бејн и соработниците, Свеста во лулка: за појавата на искуството на доенчињата, Трендови во когнитивните науки (2023). DOI: 10.1016/j.tics.2023.08.018
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview