Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Во средината на епидемија на дебелина кај децата, нова студија укажува на начин да им се помогне на училишните деца да одржат поздрава тежина: чиста, достапна вода за пиење.
Дефинитивно ниско-технолошкото решение се појави во студијата на 18 основни училишта во Калифорнија кои опслужуваат главно малцински семејства со ниски приходи. Истражувачите откриле дека кога ја започнале програмата „Прво вода“ – која вклучувала станици за вода од чешма во училиштата – тоа направило разлика во зголемувањето на тежината на децата.
Во деветте училишта каде што започна програмата, процентот на деца кои спаѓаат во категоријата со прекумерна тежина се одржува прилично стабилен во текот на 15 месеци. Спротивно на тоа, таа бројка се зголеми за речиси 4 процентни поени во училиштата без програма за вода.
Експертите велат дека влијанието било впечатливо, имајќи предвид дека охрабрувањето на децата да пијат вода е само еден едноставен чекор.
„Мислам дека фактот што тие успеаја да ја пронајдат оваа разлика е прилично извонреден“, рече Марлен Шварц, директорка на Центарот за политика за храна и дебелина на Руд на Универзитетот во Конектикат.
Генерално е тешко да се движи иглата кога станува збор за тежината на децата, бидејќи тоа е под влијание на многу фактори, истакна Шварц, кој не бил вклучен во студијата.
Д-р Аниша Пател, која го водеше истражувањето, укажа на релативната едноставност на тактиката – која може да има повеќекратни придобивки, вклучително и спречување на кариес и одржување на децата хидрирани и подобро способни да учат.
„Мислам дека ова е нешто зад кое училишните администратори можат да застанат“, рече Пател, професор по педијатрија на Универзитетот Стенфорд.
Студијата – објавена на 7 август во Педијатрија – всушност ја добила својата инспирација од група ученици од средните училишта. Уште во 2006 година, Пател работеше во државните училишта во Лос Анџелес за да собере идеи за ново програмирање за справување со дебелината кај децата.
Тогаш ѝ пријдоа некои студенти и волонтираа нешто на списокот со желби: повеќе вода за пиење.
Во тоа време, многу калифорниски јавни училишта немаа бесплатна вода за пиење, дури и во кафетериите. Беше достапна за купување флаширана вода, но беше изложена со сода, сок и други пијалоци полни со шеќер. (Сега е федерален закон, рече Шварц, дека училишните кафетерии обезбедуваат бесплатна вода за пиење за време на оброците, а засладените пијалоци се забранети.)
Поттикнати од барањето на студентите, Пател и нејзините колеги отидоа на работа и на крајот ја започнаа студијата Water First: Идејата беше да се обезбедат бесплатни станици за вода за пиење не само во кафетериите, туку и игралишта и други места со „голем сообраќај“ во училиштата. Водата од чешма беше тестирана за олово за да се обезбеди нејзината безбедност.
Програмата вклучуваше и промоција: знаци околу училиштата, собрание за „почеток“ и други тактики за поттикнување на децата да пијат вода.
Новата студија опфати 18 основни училишта во северна Калифорнија, од кои девет беа по случаен избор доделени за спроведување на програмата за вода. Другата половина послужи како споредбена група.
По 15 месеци, забележана е забележлива разлика во преваленцата на прекумерна тежина во училиштата. Во училиштата што ја започнаа програмата за вода, процентот на ученици со индекс на телесна маса (БМИ) кои спаѓаат во категоријата со прекумерна тежина остана прилично стабилен – се зголеми од 49,5% на 50%. (БМИ е проценка на телесните масти врз основа на висината и тежината.)
Тоа беше за разлика од споредбените училишта, каде што таа бројка се зголеми од 47,7% на 51,4% – само за 4 процентни поени.
Врз основа на дневниците за храна што ги водеа семејствата, децата во училиштата со програма за вода навистина го намалија нивниот вкупен внес на слатки пијалоци – иако тој ефект се намалуваше за 15-месечна точка. И немаше влијание врз процентот на студенти чиј БМИ падна во опсегот на дебелина.
Сепак, тоа не е изненадувачки, рече Пател, бидејќи би било многу тешко да се направи вдлабнатина во преваленцата на дебелината со само една интервенција.
Но, наодите навистина нагласуваат едноставен начин училиштата да направат разлика не само во зголемувањето на телесната тежина на децата, туку и во целокупната благосостојба, рекоа и Пател и Шварц.
„Јас лично мислам дека пристапот до чиста, безбедна и вкусна вода е минимален стандард што училиштата можат да го исполнат“, рече Шварц. „Нема сомнеж дека кога станува збор за пијалок што го пиете во текот на денот, водата е најдобриот избор“.
За родителите, додаде таа, наодите исто така се спротивставуваат на идејата дека децата го вртат носот на „досадна“ вода.
„Вашето дете ќе пие обична вода ако тоа е она што му го давате“, рече Шварц.
Повеќе информации:
Американскиот центар за контрола и превенција на болести има совети како да им помогнете на децата да одржат здрава тежина.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview