Итни случаи:  

Повикај доктор

Колку повеќе се хранат предвремено родените бебиња со мајчино млеко додека се на неонатална интензивна нега, толку е поголемо нивото на развој на мозокот, сугерира една студија. Церебралниот кортекс – делот од мозокот за учење и размислување – обично е недоволно развиен кај предвремено родените бебиња, но кај доенчињата кои консумирале високо ниво на мајчино млеко, брзо личи на оние на бебињата родени до термин.
Експертите велат дека хранењето на предвремено родените бебиња со мајчино млеко може да помогне да се намалат проблемите во развојот и учењето поврзани со предвременото породување.
Секоја година, 15 милиони деца ширум светот се раѓаат предвремено – пред 37 недели – и сè уште е најголемата причина за смрт и инвалидитет кај новородените бебиња.
Децата кои се родени рано имаат поголема веројатност да развијат проблеми кои влијаат на целиот нивен живот, како што се тешкотии во учењето, проблеми со видот и слухот, проблеми со однесувањето и церебрална парализа.
Истражувачите од Универзитетот скенирале мозоци на 212 бебиња кои биле дел од групата за раѓање на нивниот свет во Единбург, студија која го следи напредокот на предвремено родените бебиња од раѓање до полнолетство.
Групата вклучуваше 135 бебиња кои се родени пред 32 недела од бременоста и 77 родени до термин. Истражувачите собраа информации за тоа како се хранат предвремено родените бебиња за време на неонатална интензивна нега, а скенирањата на мозокот за сите бебиња беа направени околу 40 недели од зачнувањето.
Скенирањето на мозокот откри дека бебињата кои примале поголеми количини мајчино млеко – од нивната мајка или од донатор – имале позрел церебрален кортекс во споредба со оние кои примале помалку, слично на скенирањата на бебињата родени до термин.
Мајчиното млеко содржи многу елементи – како поволна рамнотежа на масти, протеини и минерали и низа други корисни фактори кои го помагаат имунитетот на бебињата – кои би можеле да го поддржат развојот на мозокот, велат експертите.
Потребни се понатамошни истражувања за да се разбере нивната точна улога во дозволувањето на мозокот на предвремено родените бебиња да го достигне развојот што се гледа кај доносените бебиња.
„Нашите наоди сугерираат дека развојот на мозокот во неделите по предвременото породување е подобрен кај бебињата кои примаат поголеми количини мајчино млеко. Мајките на предвремено родените бебиња треба да бидат поддржани да го испуштаат мајчиното млеко, доколку се во можност, додека нивното бебе е во неонатална единица бидејќи ова може да понуди најдобри шанси за здрав развој на мозокот“, вели д-р Гема Саливан.
Истражувачката лабораторија Џенифер Браун беше основана во 2004 година на Универзитетот во Единбург како пионерски проект на Theirworld, глобалната добротворна организација за деца.
Работи за подобро да се идентификуваат жените со ризик од предвремено раѓање, да се истражува развојот на третмани за да се спречи раното породување и да се истражува како подобро да им се помогне на новородените бебиња во првите часови и денови по раѓањето.
„Истражувањето и откритијата од групата раѓања во нивниот свет во Единбург се навистина извонредни. Оваа прва светска студија ги опремува научниците и лекарите со вредни информации кои ги прошируваат границите на медицинската наука и ги подобруваат шансите за живот на предвремено родените бебиња. Засекогаш ќе бидам благодарен на семејствата кои учествуваат во студијата кои се посветени на споделување информации за нивните сопствени бебиња, помагајќи им на другите предвремено родени бебиња да им се даде најдобар почеток во животот“, вели Сара Браун, претседателка на Theirworld.
Наодите се објавени во Annals of Neurology.
Повеќе информации:
Gemma Sullivan et al, Изложеноста на мајчиното млеко е поврзана со кортикално созревање кај недоносените бебиња, Annals of Neurology (2022). DOI: 10.1002/ана.26559
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview