Итни случаи:  

Повикај доктор

рецензирана публикација доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Отаго
Само еден час помалку сон во текот на ноќта влијае на тоа што и како децата јадат, покажа истражувањето на Универзитетот во Отаго.
Студијата, објавена во The American Journal of Clinical Nutrition и предводена од д-р. Кандидатите Рози Џексон и Силке Морисон, од Одделот за медицина, открија дека децата јадат поинаку кога спијат помалку – дури и со само 40 минути навечер помалку – со значително зголемување на внесот на енергија и намалување на квалитетот на исхраната.
Џексон вели дека многу време и напор се трошат обидувајќи се да се подобри внесот на храна преку диететски мерки, но оваа студија сугерира дека „можеби би можеле само да гледаме на спиењето“.
Студијата опфатила 100 деца од Данедин на возраст меѓу осум и 12 години. Нивното време за спиење се унапредувало за еден час во текот на една недела и се одложувало за еден час за уште една недела (со една недела помеѓу), а нивниот сон, внесот на исхрана и желбата да јадат различна храна. беше измерено.
Децата јаделе значително повеќе енергија кога биле лишени од сон, главно после 17 часот, а целата дополнителна енергија доаѓа од не-јадната и високо-обработена храна како колачи, бисквити и чипс.
Родителите на учесниците, исто така, изјавија дека нивното дете се чини дека јаде повеќе и помалку како одговор на нивните емоции кога е уморно, а тие исто така чувствуваат дека се однесуваат малку поинаку околу храната кога нивното дете спие помалку.
„Можеби за време на ограничувањето на спиењето, децата покажале емоционално прејадување кога им била понудена помалку посакувана, поздрава храна – која често е со пониска енергија – но сепак покажале емоционално прејадување кога биле околу многу вкусна храна богата со енергија, често консумирана од луѓе кои се сметаат за емоционални прејадувачи. .
Таа вели:
„Иако ова се чини мало на индивидуално ниво, ако детето го јаде ова прекумерно секој ден, би било доволно да се објасни неколку килограми дополнителна тежина годишно – и затоа доволно за да се објасни врската помеѓу недоволното спиење и поголемата телесна тежина. Потребна ви е само мала разлика во внесот и трошењето на енергија секој ден за да доведете до зголемување на телесната тежина со текот на времето“.
Се смета дека однесувањето во исхраната се развива рано во животот и останува стабилно во текот на детството.
„Сепак, нашата студија сугерира дека спиењето може да биде еден фактор што може да влијае на однесувањето во исхраната кај децата“, вели таа.
„Може да биде едноставно како да имате повеќе време во текот на денот за јадење, но нашите податоци покажуваат и дека храната и емоциите се поврзани заедно кога размислуваме за спиење кај децата. Добар сон е важен за многу аспекти од нашите животи. , вклучувајќи што и како јадеме“.
Повеќе информации:
Силке Морисон и соработниците, Ефектот на скромните промени во спиењето врз внесот на исхрана и однесувањето во исхраната кај децата: секундарни исходи од рандомизирано вкрстено испитување, Американскиот весник за клиничка исхрана (2023). DOI: 10.1016/j.ajcnut.2022.10.007
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview