Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Марк Маслин и Жоао Лино, Разговор
Пропустите во нашиот еволутивен развој значат дека 80% од четиригодишните деца добиваат лепак уво, што е привремено губење на слухот. Многумина имаат скапа и непотребна операција и покрај тоа што постојат одлични нехируршки алтернативи.
Лепакот за уво или секреторен отитис медиа, да му го дадеме неговото медицинско име, е предизвикан од акумулација на течност во средното уво. Тоа може да влијае на слухот, говорот, учењето и однесувањето на детето.
Иако увото со лепак обично се решава самостојно, може да трае многу месеци. Во тоа време, повеќето деца не добиваат третман и мора да се соочат со последиците од значително губење на слухот со недели или месеци во важна фаза од нивниот развој.
Стандардниот третман за увото со лепак е хирургија со лепак, каде што се вметнува мала цевка во тапанчето за да се регулира притисокот во средното уво. Сепак, операцијата е скапа и не е без ризик. Исто така, има недостиг на квалитетни докази дека операцијата постигнува долгорочно решение за повторливи напади на лепак уво.
Човечкото уво е неверојатен и сложен систем. Има две улоги, слух и рамнотежа.
Механичкиот дел на слухот е поврзан со нормалното движење на тапанчето и трите коски во нашето средно уво кои ги носат звучните вибрации до внатрешното уво.
Во внатрешното уво, звучните бранови се трансформираат во електрични импулси кои се испраќаат до мозокот, овозможувајќи ни да слушаме. Спротивно на тоа, птиците и влекачите имаат само една мала усна коска и немаат празен простор на средното уво. Човечкото уво го еволуирало овој среден простор исполнет со воздух за да обезбеди простор за трите внатрешни коски на увото, а тоа еволуирало од предците со многу поедноставна анатомија на увото.
Првата еволутивна грешка е развојот на Евстахиевата туба – која ги поврзува средното уво со носот и грлото, а со тоа и надворешноста, обезбедувајќи изедначување на притисокот и чистење на секретите.
Евстахиевата туба е составена од ‘рскавица опкружена со меко мускулно ткиво. Кај децата е краток, флопиран, хоризонтален и слабо функционира, што доведува до негативен притисок во средното уво и акумулација на течност што предизвикува лепење на увото.
Созревањето на тубата и неговата функција е постепен процес за време на растот, што ја објаснува високата распространетост на лепак уво кај малите деца.
Втората еволутивна грешка е предизвикана од тоа како на прво место е создадено средното уво. Истражувањата на глувци покажуваат дека слузницата на средното уво доаѓа од два различни типа на ткива кои биле во увото пред да се отвори просторот: „ендодермски клетки“ кои се покриени со цилии (влакна) и клетки „невронски гребен“ кои не се. Недостатокот на влакна во делови од средното уво значи дека тие се помалку ефикасни во чистењето, што го прави подложно на акумулација на течности и инфекции.
Третата еволутивна грешка е поврзана со недостатокот на зрелост во имунолошкиот систем на детето против вируси и бактерии. Малите деца се изложени на многу инфекции во текот на првите години од животот, обично од две до четири години. Секоја инфекција доведува до прекумерно производство на слуз во горните дишни патишта и акумулација на течност зад тапанчето што предизвикува лепење на увото.
Бидејќи увото со лепак спонтано се поправа – клиничките упатства на повеќето земји препорачуваат да се чека три месеци пред каква било интервенција. Најчеста форма на интервенција по овој период е хируршката интервенција со гром.
Преглед на студии спроведени во 2010 година сугерира дека има првични придобивки од операцијата, но тоа се намалува по шест до девет месеци, без севкупно подобрување на 12 до 18 месеци.
Долгорочните последователни студии по вметнување на шипката покажуваат висока стапка на повторување на увото со лепак, зголемен ризик од трајно перфорирано тапанче и голема шанса за губење на слухот на повисоките фреквенции во подоцнежниот живот.
Постојат, се разбира, алтернативи за операцијата, како што е авто-инфлацијата.
Авто-инфлацијата датира од 17 век кога италијанскиот анатом Антонио Валсалва ја опишал Евстахиевата туба и чинот на држење на носот и устата затворени и присилување на воздухот во средното уво за да се отстрани негативниот притисок во увото – нешто што возрасните го прават кога летаат или нуркање.
Развиени се неколку уреди за автоматско надувување за лекување на увото со лепак кај децата, вклучувајќи го и носниот балон, првпат воведен во 1968 година од професорот Хант-Вилијамс. Сите уреди се фокусирани на автоинфлација преку нос, што е ефикасно кај возрасните, но тешко се изведува кај децата. Значи, не постои консензус за ефективноста на авто-инфлацијата, а хирургијата со гром останува најчеста операција што се изведува кај деца.
Новата генерација на уреди имаат маска за лице што се користи за покривање на носот и устата на детето. Маската е поврзана со цевка со балон на едниот крај и еднонасочен вентил на другиот што дозволува воздух да влезе.
Детето може да дише без отпор и секој пат кога ќе издиши, го надувува балонот малку повеќе, зголемувајќи го притисокот и помагајќи да се отвори Евстахиевата туба за да се балансира притисокот и да се помогне да се вентилира течноста од средното уво.
Уредите од новата генерација, кои изгледаат како играчка, им овозможуваат на децата на возраст од една година да се лекуваат од хронично лепак уво, при што до 80% од пациентите значително се ослободуваат од симптомите.
Стапката на успех е поврзана со користењето на устата за автоматско надувување наместо носот, што беше единствениот опишан метод претходно, и со создавање игри за автоматско надувување прилагодени на возраста и соработката на детето за да биде забавно. Додавањето пумпа овозможува и постепено зголемување на притисокот без активна соработка на детето.
Златното правило во медицината е дека операцијата треба да биде последно средство, но во случај на лепак уво, се чини дека тоа е стандардно. Потребна ни е промена во медицинската култура, а прашањето секогаш треба да биде: дали постои подобра, помалку инвазивна процедура што можеме да ја користиме?.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview