Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Источна Англија
Разговорот со мали деца помага да се обликува нивниот мозок во развој, според новото истражување на Универзитетот во Источна Англија.
Истражувачите фатиле илјадници часови јазични податоци од бебиња и мали деца кои носеле мали уреди за снимање.
Тие, исто така, спроведоа скенирање со магнетна резонанца за да ја проучат структурата на нивниот мозок во развој, особено гледајќи ја супстанцијата наречена миелин.
Тие открија дека децата на две и пол години кои слушаат повеќе говор во нивната секојдневна средина имаат повеќе миелин во областите на нивниот мозок поврзани со јазикот.
Тимот вели дека ова најверојатно ќе поддржи пософистицирана обработка на јазици.
Водечкиот истражувач, професор Џон Спенсер, од Факултетот за психологија на UEA, рече: „Знаеме дека детскиот мозок се развива многу брзо во првите две години од животот, со волумен на мозокот на околу 80 проценти од оној на возрасен мозок до двегодишна возраст.
„Миелинот се состои од протеини и масни материи и формира изолационен слој околу нервите во мозокот. Ги прави мозочните сигнали поефикасни.
„Замислете дека имате црево со многу дупки во него. Миелинот е како да го завиткате цревото со селотејп-тоа ги изолира нервните влакна, носејќи повеќе од „сигналот“ од една област на мозокот во друга.
„Сакавме да дознаеме повеќе за тоа како оваа супстанца е вклучена во раниот развој на мозокот и особено дали разговорот со мали деца го зголемува производството на миелин“.
Тимот проучувал податоци од 163 бебиња и мали деца, кои носеле мали уреди за снимање до 16 часа дневно во текот на три дена.
Овие уреди снимија вкупно 6.208 часа јазични податоци – вклучувајќи го говорот на возрасните, разговорните вртења и зборовите што ги зборуваат самите деца.
За да ја измерат структурата на мозокот, истражувачите чекале доенчињата да заспијат и потоа внимателно ги ставиле во скенер за магнетна резонанца за да го измерат миелинот на мозокот додека детето спие.
Проф.
„Со други зборови, разговорот со вашите деца е многу важен во раниот развој бидејќи помага да се обликува мозокот“.
Студијата е една од првите што покажа дека внесувањето на јазикот е поврзано со структурата на мозокот во почетокот на развојот.
Проф. .
„На таа возраст, се чини дека внесувањето на јазикот може да помогне да се одложи миелинизацијата, што веројатно ќе го олесни растот на мозокот во областите на мозокот поврзани со јазикот.
„Иако има уште многу да се научи за овие процеси, пораката до старателите е јасна – разговарајте со вашето бебе, вашето дете, вашето дете. Не само што слушаат, туку и вашиот јазичен придонес буквално им го обликува мозокот“.
Ова истражување беше предводено од Универзитетот во Источна Англија во соработка со Универзитетот Дурам, Универзитетот во Кембриџ, Универзитетот во Ајова (САД), Универзитетот Браун (САД), Медицинскиот центар на Универзитетот Лајден (Германија) и Универзитетот Конкордија (Канада).
„Изложеност на јазикот и миелинизација на мозокот во раниот развој“ е објавена во Journal of Neuroscience и моментално е достапна на серверот за предпечатење bioRxiv.
Повеќе информации:
Лаја Фибла и сор., Јазична изложеност и миелинизација на мозокот во раниот развој, bioRxiv (2022). DOI: 10.1101/2022.05.31.493945
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview