Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Детската болница во Лос Анџелес
Додека туморот на Вилмс – исто така познат како нефробластом – е редок, тој е најраспространетиот карцином на бубрег во детството. Истражувачите од Детската болница во Лос Анџелес сега укажаа на нарушување во раниот развој на бубрежните прогениторни клетки што може да се поврзе со формирањето на туморот Вилмс.
Во една студија објавена во Advanced Science, истражувачите од GOFARR лабораторијата за урологија ги споредиле бубрежните прогениторни клетки од тумор со клетките прекурзори од здрав бубрег. Нормално, овие претходник клетки созреваат во бубрежни клетки, но кога нивниот ран развој е нерегулиран, тие се однесуваат како матични клетки од рак.
Додека повеќето деца со тумор на Вилмс успешно се лекуваат, сегашните терапии се агресивни. Малцинство од овие пациенти имаат неповолни прогнози или релапси; за овие деца не постои постоечка терапија. „Со постигнување попрецизно разбирање за тоа како се развиваат туморите на Вилмс, нашата цел е да најдеме нови третмани за сите видови на тумори на Вилмс“, вели Лаура Перин, д-р, ко-директор на лабораторијата GOFARR и виш ко-автор на студијата. со Стефано Да Сако, д-р, друг истражувач во лабораторијата GOFARR.
„Педијатрискиот тумор на Вилмс може да се смета за развој на рак“, вели д-р Перин, кој исто така е вонреден професор на Медицинскиот факултет Кек на USC. „На нормалниот возрасен бубрег му недостигаат бубрежни прекурсорни клетки, бидејќи тие се „исцрпени“ пред раѓањето. Но, кај туморите на Вилмс, наместо да доведат до функционален бубрег, овие претходник клетки опстојуваат и ја формираат туморската маса“. Истражувачите ги карактеризираа овие клетки прекурсор на бубрезите на туморот Вилмс, откривајќи дека овие клетки можат да го репродуцираат оригиналниот тумор.
„Тие се агресивни, отпорни се на лекови, метастазираат како клетките на ракот и се способни да создадат целосен тумор што го гледаме кај пациентите“, вели Астгик Петросјан, д-р, истражувач во лабораторијата GOFARR и прв. автор на студијата.
Клетките прекурсор на бубрезите кои генерираат тумори на Вилмс, исто така, ненормално ги изразија ITGβ1 и ITGβ4, протеини кои им помагаат на клетките да комуницираат со нивната микросредина. „Оваа абнормална приврзаност кон нивната микросредина ја фаворизира неконтролираната репликација на овие клетки и го води формирањето на туморската маса“, вели д-р Да Сако.
„Нашите наоди обезбедуваат попрецизно разбирање на различните фази на нормалниот и абнормалниот развој на бубрезите“, вели д-р Перин. „Ова веројатно може да помогне во дијагнозата на туморот Вилмс, што ќе доведе до поефикасни третмани за овие пациенти.
Повеќе информации:
Астгик Петросјан и сор., Идентификација и карактеризирање на матичните клетки од рак на туморот Вилмс, Напредна наука (2023). DOI: 10.1002/advs.202206787
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview