Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Ана Марија Родригез, Медицинскиот колеџ Бејлор
Времето на раѓање носи многу предизвици за новороденчето. Преминувањето од систем за поддршка на животот на фетусот внатре во матката на постнатален живот надвор од матката повлекува големи промени во функцијата на повеќе органи. На пример, во еден момент, белите дробови мора да функционираат за да го снабдуваат бебето со кислород, да се надувуваат и издишуваат за да го разменат најпотребниот воздух.
Мозокот, исто така, мора да започне да ја регулира температурата на телото и да ги обработува знаците од околината преку сетилата, а гастроинтестиналниот систем мора да ја вари храната за да го поддржи растот и развојот на новороденчето. Овој процес е уште покомплициран кај доенчињата родени предвреме.
Иако е познато дека хормоните, факторите за раст и другите протеини ги оркестрираат повеќекратните физиолошки промени кои посредуваат во транзицијата од внатре кон надвор од матката, нашето разбирање за овој процес сè уште е далеку од целосно. Откривањето на интеракциите меѓу факторите кои можат да влијаат на метаболизмот и растот на хранливите материи кај доенчињата е клучно за обезбедување оптимална медицинска нега на новороденчињата и на предвремено родените бебиња со развојни проблеми.
Д-р Кејтлин Вондерохе, инструктор по педијатрија-нутриција на Медицинскиот колеџ Бејлор и Истражувачкиот центар за детска исхрана на службата за земјоделско истражување (АРС) на САД за земјоделство (УСДА) во детската болница Бејлор и Тексас, работи во соработка со д-р Даглас. Бурин да разбере што ги прави недоносените доенчиња предиспонирани за неповолни состојби како што се откажување на растот и цревни болести, како некротизирачки ентероколитис.
Фактор на раст на фибробластите 19 (FGF19) е интригантно, малку познато парче од сложувалката на настаните што се случуваат околу времето на раѓање. FGF19 е моќен фактор на раст кој го координира развојот на мозокот, окото, внатрешното уво и скелетниот систем во ембрионот, но по раѓањето, FGF19 преминува во хормонски регулатор на метаболизмот и синтезата на жолчните киселини.
„Претходната работа на глувци сугерираше дека метаболичките дејства на FGF19 може да имаат придобивки во состојби кои влијаат на недоносените бебиња“, рече Вондерохе. „Во оваа студија, истражувавме што влијае на синтезата и секрецијата на FGF19 околу времето на раѓање кај неонаталните свињи.
„Ја завршувавме оваа студија во февруари 2021 година во времето кога дојде голема зимска бура низ Хјустон“, рече Вондерохе. „Дотогаш, можевме да го контролираме времето на раѓање на прасињата со закажување планиран царски рез“.
Големите фарми како свињите имаат тенденција да раѓаат кога големите временски промени предизвикуваат пад на атмосферскиот притисок. „Ако бремените маторици се блиску до времето на раѓање и времето драматично се промени, може да очекувате дека понекогаш некои мајки ќе се породат предвреме“, рече Вондерохе.
„Добив телефонски повик дека нашата трудница, за која имавме закажани царски рез, почнува да раѓа“, рече Вондерохе. „Д-р Бурин и другите членови на лабораторијата дојдоа среде ледена бура за да помогнат со неочекуваните породувања.
По анализата на податоците, истражувачите откриле дека нивоата на FGF19 кај прасињата родени вагинално биле 35 пати повисоки од оние кај свињите родени со царски рез во терминот и 70 пати повисоки отколку кај недоносените прасиња родени со царски рез. „Тоа беше неочекувано! рече Бурин, истражувачки физиолог во Истражувачкиот центар за детска исхрана USDA-ARS во Бејлор и Тексас за деца.
„Кога животните се раѓаат вагинално, тие се изложени на хормони кои се произведуваат во моментот на раѓање, но не се изложени на овие хормони кога се раѓаат со планиран царски рез“, објасни Вондерохе.
„Ги анализиравме плазма хормоните кај овие свињи и откривме дека производството на хормонот на стрес кортизол е во силна корелација со нивоата на FGF19. Пред оваа студија, немаше докази дека кортизолот може да предизвика синтеза и ослободување на FGF19 во животински модели или култивирани ткива и клетки. “, рече Бурин.
„Возбудени сме поради овие откритија бидејќи тие би можеле да бидат важен чекор кон подобрена грижа за новороденчињата, особено предвремено родените. Третманот со кортизол како потенцијална можност да се регулира и FGF19, што може да биде вредно за подобрување на растот, метаболичките и хепаталните исходи кај недоносените бебиња.
Оваа студија, објавена во списанието Ендокринологија, исто така придонесува за ново разбирање на факторите кои ја регулираат секрецијата и функцијата на FGF19 во перинаталниот развој“, рече Вондерохе.
Повеќе информации:
Vonderohe et al, Зголемениот циркулирачки кортизол по вагинално раѓање е поврзан со зголемено лачење на FGF19 кај неонатални свињи, Ендокринологија (2022). DOI: 10.1210/endocr/bqac188

За да дознаете повеќе за FGF19, прочитајте го прегледот на Dr. Vonderohe, Burrin и G. Guthrie во Американскиот весник за физиологија-гастроинтестинална и физиологија на црниот дроб.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview