Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Сара Д. Колинс
Еве уште една причина да ги поттикнете вашите деца да се разбудат и да се движат: Прекумерното гледање телевизија во детството доведува до поголем ризик од метаболички синдром на 45-годишна возраст, открива новото долгорочно истражување.
„Она што е навистина важно во врска со ова е дека дури и ако овие седентативни деца одлучија некаде по линијата, како во нивните 20-ти, дека сакаат да се активираат, тие сепак имале зголемен метаболички ризик на 45-годишна возраст. Така, заклучокот е дека децата кои биле седентативни се изложени на ризик од здравствени проблеми подоцна во животот“, рече д-р Колин Крафт, педијатар на Медицинскиот факултет во Јужна Калифорнија.
Метаболичкиот синдром е кластер на симптоми кои го зголемуваат ризикот од мозочен удар, срцеви заболувања и дијабетес тип 2. Овие симптоми вклучуваат висок шеќер во крвта, дебелина, абнормални нивоа на холестерол и висок крвен притисок.
Според студијата, честото гледање телевизија на возраст од 5 до 15 години е најзначајниот придонесувач за метаболичкиот синдром. Имено, наодите беа независни од навиките за гледање телевизија кај возрасните.
Експертите велат дека е исто така важно да се земе предвид еволуцијата во технологијата од почетокот на студијата.
„Алармантното нешто во врска со ова е тоа што гледаме дека се случува сега наспроти пред 45 години? Деца на телефони, на таблети, на компјутери, на екрани голем дел од денот кои навистина не се активни“, рече Крафт, кој не беше дел од студијата. „Значи, гледаме на лавина здравствени проблеми понатаму, ако не се фокусираме на децата и не им дадеме можности да бидат активни.
Неодамнешната пандемија на COVID-19 само го надополни седентарен начин на живот, рече д-р Скот Краковер, детски психијатар во Нортвел Хелт во Њујорк, кој исто така не беше дел од студијата.
„За време на COVID, очигледно луѓето беа во заклучување, не беа во можност да прават работи, но имаше и дигитална трансформација каде што работите што никогаш не можевме да ги направиме пред да ги правиме на екранот“, рече тој. „Имам загриженост дека луѓето не излегуваат доволно од дома, дека не се ставаат себеси таму, дека на некој начин станале поодвоени со удобноста на нивните суштества дома“.
Студијата опфати повеќе од 1.000 учесници родени во 1972 или 1973 година во Нов Зеланд. Времето на гледање телевизија во текот на неделата беше забележано на возраст од 5, 7, 9, 11, 13, 15 и 32 години. Повеќето гледање телевизија во детството беше поврзано со пониска кардиореспираторна кондиција и повисок индекс на телесна маса (БМИ) на возраст од 45 години и повисоки шанси за метаболички синдром.
Студијата не може да докаже дека премногу време на екранот предизвикува метаболички синдром, велат авторите, предводени од д-р Роберт Ханкокс, од Медицинскиот факултет Данедин на Универзитетот во Отаго. Но, врската е веродостојна, велат истражувачите, истакнувајќи дека часовите на екранот одземаат време од физичката активност, која е поврзана со подобро здравје. Во исто време, децата на каучот веројатно консумираат слатки пијалоци и грицки со висока содржина на маснотии.
Прекумерното време на екранот не е само лошо за долгорочното физичко здравје на децата. На почетокот на оваа година, американскиот генерален хирург издаде советодавно предупредување дека социјалните медиуми, претпочитана активност на младите луѓе, може негативно да влијаат на нивното ментално здравје и развојот на мозокот.
„Гледам повеќе деца на некои од овие платформи за социјални медиуми. Тие не можат да излезат од екранот и тоа навистина влијае на нивната севкупна самодоверба, особено со уредите за игри и социјалните медиуми“, рече Краковер.
„На некој начин, тоа ги одржува социјални; ги одржува поврзани. Не сакате целосно да го ограничите вашето дете од ова, бидејќи тоа е многу важно за нивниот емоционален раст и созревање“, рече тој. „Но, од друга страна, она што би го рекол е дека тоа може да има многу негативни влијанија врз нивната самодоверба и нивниот раст. Бидејќи седат дома, тие не излегуваат таму“.
Значи, што можат да направат родителите за да обезбедат нивните деца да водат долг и здрав живот независно од нивните уреди?
„Најважната работа во врска со одржувањето на децата активни за родителите е што треба да најдете места каде што тие можат да играат и често треба да бидете активни со нив“, советува Крафт.
“Значи, тоа значи да ги однесете во парк. Тоа значи да танцувате со нив. Тоа значи да се биде надвор и да се вози велосипед со нив или да се шета со нив. Децата ќе го моделираат она што го прават родителите. Значи, ако родителот е активен, тоа дете ќе биде активно. И навистина ограничете го времето на екранот”, рече Крафт.
Студијата беше објавена на интернет на 24 јули во Педијатрија.
Повеќе информации:
Нејтан МекДонел и сор., Гледање телевизија во детството и адолесцентите и метаболичен синдром во средината на зрелоста, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-060768

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview