Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Марион Хамберт и Анника Карлсон, Разговорот
Зошто децата имаат помала веројатност да се разболат тешко со COVID во споредба со возрасните, не е јасно. Некои сугерираат дека тоа може да биде затоа што децата имаат помала веројатност да имаат болести, како што се дијабетес тип 2 и висок крвен притисок, за кои се знае дека се поврзани со посериозен КОВИД. Други сугерираат дека тоа би можело да биде поради разликата во ACE2 рецепторите кај децата – ACE2 рецепторите се патот преку кој вирусот влегува во нашите клетки.
Некои научници, исто така, сугерираат дека децата може да имаат повисоко ниво на постоечки имунитет на COVID во споредба со возрасните. Конкретно, се смета дека овој имунитет доаѓа од мемориските Т-клетки (имуните клетки кои му помагаат на вашето тело да запомни навлегувачки бактерии и да ги уништи) генерирани од обичните настинки – од кои некои се предизвикани од коронавирус.
Оваа теорија ја ставивме на тест во една неодамнешна студија. Откривме дека Т-клетките претходно активирани од коронавирус кој предизвикува обична настинка го препознаваат САРС-КоВ-2 (вирусот што предизвикува КОВИД) кај децата. И овие одговори се намалуваа со возраста.
На почетокот на пандемијата, научниците забележале присуство на мемориски Т-клетки способни да го препознаат САРС-КоВ-2 кај луѓе кои никогаш не биле изложени на вирусот. Таквите клетки често се нарекуваат вкрстено-реактивни Т-клетки, бидејќи потекнуваат од минати инфекции поради патогени различни од SARS-CoV-2. Истражувањата сугерираат дека овие клетки може да обезбедат одредена заштита од КОВИД, па дури и да ги подобрат одговорите на вакцините против Ковид.
Користивме примероци од крв од деца, земени примероци на две години, а потоа повторно на шест години, пред пандемијата. Вклучивме и возрасни лица, од кои никој претходно не бил заразен со САРС-КоВ-2.
Во овие примероци на крв, баравме Т-клетки специфични за еден од коронавирусот што предизвикува обична настинка (наречен OC43) и Т-клетки кои реагираа против САРС-КоВ-2.
Користивме напредна техника наречена високодимензионална цитометрија на проток, која ни овозможи да ги идентификуваме Т-клетките и да ја карактеризираме нивната состојба во значителни детали. Конкретно, ја разгледавме реактивноста на Т-клетките против OC43 и SARS-CoV-2.
Откривме дека SARS-CoV-2 вкрстено реактивни Т-клетки се тесно поврзани со фреквенцијата на мемориски Т-клетки специфични за OC43, што беше повисока кај децата отколку кај возрасните. Вкрстено-реактивниот одговор на Т-клетките беше очигледен кај двегодишните деца, најсилен на шестгодишна возраст, а потоа последователно стана послаб со напредувањето на возраста.
Не знаеме со сигурност дали присуството на овие Т-клетки значи заштита од КОВИД или колку. Но, овој постоечки имунитет, кој се чини дека е особено силен во раниот живот, би можел на некој начин да објасни зошто децата имаат тенденција да поминуваат подобро од возрасните со инфекција со COVID.
Нашата студија се базира на примероци од возрасни (26-83 години) и деца на две и шест години. Не анализиравме примероци од деца од друга возраст, што ќе биде важно за понатамошно разбирање на разликите во возраста, особено имајќи предвид дека стапката на смртност од КОВИД кај децата е најниска од пет до девет години, а повисока кај помалите деца. Исто така, немавме примероци од тинејџери или возрасни помлади од 26 години.
Покрај тоа, нашата студија ги истражуваше Т-клетките кои циркулираат во крвта. Но, имуните клетки се наоѓаат и во други делови од телото. Останува да се утврди дали разликите во возраста што ги забележавме во нашата студија ќе бидат слични во примероците од долниот респираторен тракт или ткивото на крајниците, на пример, во кои Т-клетки реактивни против САРС-КоВ-2 се откриени и кај возрасни кои имаат рај не бил изложен на вирусот.
Сепак, оваа студија дава нови сознанија за Т-клетките во контекст на COVID кај децата и возрасните. Унапредувањето на нашето разбирање за развојот и созревањето на мемориските Т-клетки може да помогне во насока на идните вакцини и терапии.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview