Итни случаи:  

Повикај доктор

Додека тинејџерските години никогаш не се лесни, истражувањата испитуваат дали се потешки од кога било за сегашната генерација тинејџери. Медиумските наслови кои жалат за спирално ниво на анксиозност, депресија, самоповредување и самоубиство кај тинејџерите во Европа го прават редовното и непријатно читање. Во последниве години, вестите на овој фронт се чини дека станаа само полоши.
Во 2021 година, УНИЦЕФ процени дека над 16% од Европејците на возраст меѓу 10 и 19 години живеат со ментално растројство. Глобалната бројка е 13,2%.
Истражувањето финансирано од ЕУ истражува што точно ги вознемирува младите луѓе и како тоа веројатно ќе влијае на нивното долгорочно ментално здравје. Раните индикации се дека зголемениот напор на училиште може да биде движечки фактор.
„Нема здравје без ментално здравје – а основата на менталното здравје во голема мера се поставува во адолесценцијата“, рече д-р Алина Косма, која го води проектот GenerationZ финансиран од ЕУ, кој трае две години до јануари 2024 година.
Тоа е анализа на студија која покажува значителни варијации во менталната благосостојба во различни земји. Спроведена со европската канцеларија на Светската здравствена организација, СЗО/Европа, студијата опфаќа адолесценти во 45 земји и региони во Европа и Канада.
За да разбере што се крие зад резултатите, Косма се потпира и на проекти специфични за земјата кои активно разговараат со тинејџери, особено од нордиските нации, Холандија и ОК.
Нејзината работа покажува дека секој четврти адолесцент изјавил дека се чувствува нервозен, раздразлив или има проблеми со заспивањето барем еднаш неделно. Барањата од тинејџерите за училишна работа се зголемија во околу една третина од земјите, а бројот на млади луѓе кои изјавија дека сакаат училиште е намален.
Грижата за луѓето во нивните години на формирање не само што носи непосредни придобивки туку и претставува долгорочна инвестиција во јавното здравје. Тоа е затоа што повеќе од половина од проблемите со менталното здравје на возрасните може да се проследат наназад пред 14-тиот роденден на една личност.
Тинејџерите нудат прозорец на можности да спречат проблеми да се појават подоцна.
Детството до петгодишна возраст е период на брз развој кога, ако нешто тргне наопаку, тоа навистина може да го стави човекот надвор од колосек, според Козма, кој е психолог на колеџот Тринити во Даблин во Ирска.
Адолесценцијата дава втора шанса да се интервенира и да се сменат некои од ранливостите што можеби се развиле порано.
Косма, исто така, сака да ги идентификува „предвидувачите“ на менталната благосостојба, како што се добрите односи со пријателите и семејството, велејќи дека здравото ментално здравје не зависи само од отсуството на проблеми, туку и од постоењето на позитивни фактори.
Нејзините откритија не се изненадување за тим истражувачи од Универзитетот во Утрехт во Холандија.
Тие ги снимаат искуствата на младите луѓе и нивните пријатели и семејства во клучните периоди на транзиција во школувањето. Тимот е запознаен со приказни од прва рака за стресот што училиштето може да го создаде кај тинејџерите.
Истражувачите се дел од проектот ИНТРАНЗИЦИЈА финансиран од ЕУ, кој разгледува два клучни моменти во тинејџерската траекторија.
Првата е кога младите се префрлаат од основно во средно училиште на околу 12 години. Втората е во адолесценција на околу 16 до 18 години кога се преминува во следната фаза на школување – било да е тоа терцијарно, стручно или високо образование.
Петгодишниот проект, кој завршува овој август, се осврна на тоа како овие фази влијаат на тинејџерскиот идентитет. Заклучокот е дека, за многумина, овие моменти означуваат пресвртница.
Одлучувањето каде да одите на училиште, што да студирате и каква кариера да продолжите е завиткано во очекувањата околу академските достигнувања и притисокот да се направат избори што ќе го управуваат остатокот од животот на возрасните. Ова може да биде огромен период, предизвикувајќи вознемиреност и чувство на несоодветност.
Сепак, многу млади луѓе кои минуваат низ оваа фаза се далеку од тоа да бидат оптоварени со вознемиреност.
„Има прилично голема група за која го гледаме спротивното“, рече професорката Сузан Брање, која ја води ИНТРАНЗИЦИЈАТА.
За тинејџерите кои се задоволни со својот избор, транзицијата може да помогне да се генерираат чувства на посветеност, мотивација и удобност со идентитетот.
Овој период претставува можност да се водат адолесцентите и да им се помогне да го направат вистинскиот избор, според Брање. Таа рече дека тоа значи да се вреднуваат односите изградени во училиштето и да не се дозволи наставната програма да доминира.
Кога родителите, врсниците, наставниците и училишниот персонал ја поддржуваат автономијата на адолесцентите, тие создаваат средина која поттикнува избор, чувство на сопственост и внатрешна мотивација, според Брање.
Адолесцентите учат подобро кога се внатрешно мотивирани. Тоа им помага да направат подобар избор бидејќи тие се повеќе усогласени со нивните интереси и способности.
Поддршката на младите да развијат автономија и јасен идентитет е важна за изнаоѓање здрава рамнотежа помеѓу „притисокот на изведба“ и релаксација – и може да помогне да се отфрлат какви било негативни ефекти врз менталното здравје.
Пандемијата COVID-19 што избувна во 2020 година донесе невиден сет на нови предизвици за тинејџерите за кои може да се претпостави дека може да има страшни последици за идното ментално здравје. Меѓутоа, ИНТРАНЗИЦИЈА откри многу поизнијансирана слика.
Проектот откри дека младите луѓе кои имале лоши пријателства пред пандемијата биле поранливи на интернализирање на проблемите. Слично на тоа, оние кои биле повеќе склони кон интернализирање на проблемите пред пандемијата имале поголема веројатност да развијат тешкотии во пријателството за време на неа.
„Младите луѓе кои веќе беа поранливи беа особено погодени од пандемијата“, рече Брање.
Овие наоди го потврдуваат ставот на Косма уште во Даблин: иако има сè повеќе докази дека сегашната генерација на тинејџери трпи повеќе проблеми со менталното здравје од нејзините претходници, тоа е далеку од тоа да биде сеопфатен феномен.
Косма, која се опишува себеси како ентузијаст на отворено и спорт, се надева дека истражувањето од GenerationZ ќе помогне да се идентификуваат „ризичните“ групи и да се покаже вредноста на насочената помош за оние кои најверојатно ќе се соочат со тешкотии.
Иако од избувнувањето на пандемијата, секојдневниот живот во голема мера се врати во нормала за повеќето тинејџери, изминатата година, исто така, се карактеризираше со разорна војна во Украина, зголемени стравувања за климатските промени и широко распространети економски тензии.
Косма се надева дека ќе ги проучува овие прашања во иднина, ставајќи ги гласовите на младите во центарот на нејзиното истражување.
„Тоа е период на формирање и она што се случува во текот на овие години е толку важно“, рече таа. „Ако нешто тргне наопаку, тоа има долгорочни последици до зрелоста и ние не го сакаме тоа“.
Истражувањето во оваа статија беше финансирано преку Европскиот совет за истражување (ERC) на ЕУ и Акциите на Мари Склодовска-Кири (MSCA). Оваа статија првично беше објавена во Хоризонт, списание за истражување и иновации на ЕУ.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview