Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Торонто
Кога доенчињата гледаат изведба во живо на опера за бебиња, нивните отчукувања на срцето се синхронизираат и тие биле значително поангажирани од бебињата кои гледале снимка од истата емисија – иако снимката била идентична со верзијата во живо.
„Нивните отчукувања на срцето се забрзуваа и забавуваа на сличен начин како и другите бебиња кои го гледаа шоуто“, вели Лаура Чирели, доцент на катедрата за психологија во U of T Scarborough и коавтор на ново истражување.
„Тие бебиња се справуваа со сите овие одвлекувања во концертната сала, но сепак ги имаа овие непрекинати изливи на внимание.
Наодите сугерираат дека дури и бебињата го чувствуваат влијанието на присуството на шоу во живо, и преку интеракциите на музичарите со публиката и преку општественото искуство да се биде во толпа. Цирели се присетува на моментите за време на настапот кога смиреноста ги зафатила бебињата, и други моменти кога промената на висината или вокалниот риф би ги возбудиле сите.
Таа вели дека ова може да понуди сознанија за тоа зошто луѓето на прво место се обврзани да консумираат музика и да присуствуваат на емисии во живо.
„Ако се случува нешто со кое колективно се занимаваме, ние исто така се поврзуваме едни со други. Тоа зборува за заедничкото искуство“, вели Цирели, директор на лабораторијата ТЕМПО, која проучува како доенчињата и децата реагираат на музиката.
„Импликацијата е дека ова не е нужно специфично за оваа изведба.
Добро е утврдено дека социјализацијата е клучна за време на раниот детски развој – мозокот на доенчето ја поставува основата за идните животни вештини и способности додека расте. Цирели вели дека музиката може да игра моќна улога во создавањето на тие важни врски. Таа укажува на истражувањето дека доенчињата се со поголема веројатност да се дружат со некого откако ќе го слушнат како пеат позната песна или танцуваат на музика со нив, и дека доенчињата имаат силни емотивни реакции на музика и песна дури и пред нивниот прв роденден.
„Постојано откриваме дека музиката може да биде високо социјален и емоционален контекст во кој доенчињата можат да негуваат врски со нивните старатели, други членови на семејството, па дури и нови познаници“, вели таа. „Оваа студија за публика покажува дека дури и во контекст на заедницата, доенчињата се занимаваат со музиката и се поврзуваат со своите колеги членови на публиката“.
За студијата, објавена во списанието Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts, истражувачите испитувале 120 бебиња на возраст од 6 до 14 месеци додека гледале детска опера изведена во концертна сала која се удвојува како истражувачка установа на Универзитетот Мекмастер (61 бебе гледале лично, останатите 59 гледале снимена верзија).
Истражувачите прецизно ја емитуваа снимката, така што изведувачите беа на иста големина, растојание и гласност како и верзијата во живо. Одговорите на бебињата беа следени преку срцеви монитори и таблети поставени на задниот дел од концертните седишта, а потоа асистентите на студенти-истражувачи ја прочешлаа снимката за да забележат кога бебињата гледаат во сцената наспроти кога гледаат настрана.
Настапот во живо го привлече нивното внимание во 72 проценти од 12-минутното шоу, додека снимката го задржа нивното внимание за 54 проценти. Емисијата во живо, исто така, ги натераше постојано да гледаат подолги временски периоди.
„Дури и малите бебиња кои можеби или не можеле да ја доживеале музиката во контекст на заедницата претходно, веќе се ангажираат повеќе кога таа е испорачана на овој начин“, вели Цирели. „Тоа е едно прашање што го имаме како истражувачи на музичкото спознание: што вреди во искуството во живо? Зошто луѓето би оделе ако нема нешто фундаментално во тоа музичко искуство во живо што е над и надвор од слушањето музика самостојно?
Тоа не значи дека на бебињата виртуелните настапи им се здодевни; по почетокот на пандемијата, истражувачите практично проучувале една група бебиња додека ја гледале истата снимка во нивните домови преку Zoom. Тие бебиња посветуваа приближно исто толку внимание како и оние што присуствуваа на емисијата во живо – гледајќи околу 64 проценти во просек – но беше поголема веројатноста да им се оддалечи цело време и да имаат пократки рафали на внимание.
„Бебињата што гледаа дома немаа одвраќање да бидат на ново место, тие беа во нивната комфорна зона. Но, дури и без одвлекување на вниманието, квалитетот на нивното внимание сè уште не беше ни приближно силен како публиката во живо.
Студијата, која беше коавтор на поранешната постдокторка на ТЕМПО лабораторија, Хејли Крагнес, сега доцент на Универзитетот Бакнел, ќе се вклучи и во некои други дела на Чирели. Во друга студија, таа и тим истражувачи истражуваат дали изведбата во живо преку Zoom има исто влијание врз ангажманот како и настапот во живо лично и дали интеракциите на музичарите со публиката можат да играат слична моќна улога во привлекувањето на вниманието.
Друга студија ќе истражува дали настапите во живо влијаат на нивното сеќавање на настанот и како гледањето настап во живо наспроти снимената верзија влијае на тоа како тие се чувствуваат за изведувачот.
„Ако бебето често се носи на вакви настани, дали тоа ќе ја обликува нивната основа за вклучување во музиката и заедницата подоцна во детството? – вели Цирели. „Тоа зборува зошто воопшто се занимаваме со музика.
Повеќе информации:
Хејли Е. Крагнес и соработниците, Својата мала публика: изведбата во живо го олеснува вниманието на доенчињата и синхронизацијата на отчукувањата на срцето., Психологија на естетика, креативност и уметност (2023). DOI: 10.1037/aca0000597
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview