Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Џејн Такерман, Ешли Рак, Даниел Вурзел и Марги Данчин, Разговор
Оваа зима, треба да се заобиколиме со друг респираторен вирус – РСВ.
Помалку е познат од КОВИД или грип, но исто така е одговорен за непланирани посети на општ лекар или одделот за итни случаи, како и за слободни денови на училиште, грижа за деца и работа.
Тоа е најчеста причина за хоспитализација кај доенчиња. Повеќето деца имаат барем една РСВ инфекција на возраст од три години, а сепак, многу Австралијци не слушнале за РСВ или знаат малку за овој потенцијално сериозен зимски вирус.
RSV значи респираторен синцицијален (изразен sin-CITY-al) вирус. Овој вообичаен респираторен вирус обично предизвикува блага настинка со симптоми како треска, течење на носот, кашлање, намален апетит и отежнато дишење.
Возрасните можат да бидат инфицирани со РСВ, но обично се опоравуваат за неколку дена.
Но, кај малите бебиња РСВ може да предизвика потешки респираторни заболувања како што се пневмонија или бронхиолитис. Тие предизвикуваат бебињата да дишат брзо, да престанат да дишат неколку секунди (апнеа) и/или лошо да се хранат. РСВ во детството, исто така, може потенцијално да влијае на долгорочното здравје на детето, зголемувајќи го нивниот ризик од астма, отежнато дишење и алергии.
Во Австралија, бранот на инфекции со РСВ обично започнува кон крајот на есента (април-мај) и го достигнува својот врв во јуни-јули. Случаите сега почнуваат да опаѓаат во Австралија.
Бидејќи здравствениот персонал мора да пријави случаи на РСВ, можеме да ги следиме познатите случаи. Но, се сомневаме дека повеќето не се пријавени бидејќи се благи и/или лекарите не секогаш тестираат за вирусот.
И младите и старите луѓе се најмногу изложени на ризик од тешка болест.
За децата, оние кои се изложени на најголем ризик од тешка болест вклучуваат бебиња под два месеци, предвремено родени бебиња, оние со други медицински состојби или оние кои се инфицирани со друг вирус во исто време. Децата од Првите нации имаат три до шест пати поголеми шанси да бидат хоспитализирани со бронхиолитис предизвикан од РСВ отколку децата кои не се од првите нации.
Инаку здрави деца под 12 месеци (обично под 6 месеци) се оние кои најчесто се примаат во болница. Од децата примени во болница, околу една четвртина (26%) ќе бидат примени на интензивна нега.
РСВ се шири преку кашлање и кивање, така што е лесно да се види како вирусот може да се шири меѓу децата внатре во зимските месеци.
Но, мерките претходно во пандемијата на COVID го ограничија ширењето на РСВ.
Имаше многу малку RSV што циркулираше во 2020 година за време на најтешките заклучувања. Сепак, во Нов Јужен Велс и Западна Австралија (кон крајот на 2020 година) и во Викторија (почетокот на 2021 година) имаше повторно појавување на РСВ надвор од сезоната, преголеми болници и здравствени установи.
Во 2022 година, RSV се врати во вообичаениот зимски врв. Сепак, многу држави доживуваат зимски пораст на случаи и хоспитализации што му се припишуваат оваа година – поголем отколку пред пандемијата.
Ова може да се однесува на новите барања за известување за RSV и повеќе тестирања за него.
Сепак, намалениот имунитет кај малите доенчиња поради помалата изложеност на мајките и доенчињата може да придонесе за рекорден број случаи.
Во Австралија нема вакцини за заштита од РСВ.
Единствениот моментално достапен превентивен лек во Австралија е паливизумаб, кој е моноклонално антитело со долго дејство кое се дава месечно за време на сезоната на РСВ. Поради неговата цена, тој е резервиран за доенчиња со најголем ризик за тешка РСВ инфекција и обично се дава во болница.
Сепак, неколку нови превентивни средства се во нафтоводот.
Во мај оваа година, американската Администрација за храна и лекови ја одобри вакцината RSV Aexvy за луѓе на возраст од 60 и повеќе години. Се размислува за употреба во Австралија.
Резултатите од клиничките испитувања за RSV вакцините дадени на бремени жени за заштита на нивното бебе во првите шест месеци се ветувачки. Мајчината Pfizer вакцина покажала поголема од 80% ефикасност против тешки заболувања на долниот респираторен тракт кај нивните доенчиња за 90 дена по раѓањето.
Сепак, безбедносните податоци внимателно се испитуваат, вклучувајќи го и потенцијалниот ризик од предвремено раѓање.
Долготрајното дејство на моноклоналното антитело nirsevimab, (дадено како единечна инјекција на почетокот на сезоната на RSV) има регулаторно одобрение во Европа и САД. Во моментов се размислува за австралиските деца.
Родителите можат да го минимизираат ризикот од РСВ со користење на многу од мерките што ги користевме за време на пандемијата COVID. Охрабрете ги децата да ги покриваат устата и носот кога кашлаат или киваат и редовно мијте ги рацете.
Обезбедувањето на децата да останат подалеку од училиште, детска грижа или други деца кога се болни, помага да се спречи ширењето на многу вируси, вклучувајќи го и РСВ.
Вирусни симптоми на кои треба да се внимава вклучуваат отежнато хранење, кашлица, раздразливост и/или брзо дишење. Ако родителите ги забележат овие знаци или се загрижени за своето дете, треба да побараат итна медицинска проценка и да не одложуваат.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview