Итни случаи:  

Повикај доктор

Pfizer бара од американските регулатори да ја овластат нејзината ажурирана вакцина за Ковид-19 за деца под 5-годишна возраст – не како засилувач, туку како дел од нивните првични снимки.Децата на возраст од 6 месеци до 4 години веќе треба да добијат три екстра-мали дози од оригиналната вакцина против Pfizer COVID-19 – секоја десетина од износот што го примаат возрасните – како нивна примарна серија. Доколку Управата за храна и лекови се согласи, дозата на бивалентна омикронска таргетирана вакцина на Pfizer ќе биде заменета за нивниот трет истрел.
Pfizer и неговиот партнер BioNTech во понеделникот изјавија дека може да помогне да се спречи тешка болест и хоспитализација од СОВИД-19 кај малите деца, во време кога детските болници веќе се преполни со млади лица погодени од други респираторни заболувања.
Неколку од најмалите деца во нацијата ги примиле своите вакцини против СОВИД-19 откако вакцинирањето било во ред во јуни: само 2% од децата под 2 години и околу 4% од децата на 2-4-годишна возраст досега ги добиле своите основни дози. , според Центрите за контрола и превенција на болести.
FDA ги одобри новите двовалентни снимки за COVID-19 – верзии направени од Pfizer и конкурентот Moderna – како засилувач за сите на возраст од 5 години и постари. Тие комбинирани снимки содржат половина од оригиналната вакцина и половина дотерана за да одговараат на соевите BA.4 и BA.5 омикрони кои до неодамна беа доминантни. Сега потомците BA.5 се одговорни за повеќето случаи на СОВИД-19.
ЦДЦ минатиот месец ги објави првите податоци од реалниот свет кои покажуваат дека ажурираниот засилувач, користејќи ги двете верзии на компанијата, нуди дополнителна заштита за возрасните. Анализата покажа дека најголемата придобивка е кај луѓето кои никогаш претходно не добиле засилувач, само две дози од оригиналната вакцина против COVID-19 – но дека дури и оние кои земале летна доза биле позаштитени отколку ако ја прескокнат најновата снимка.
© 2022 Асошиетед прес. Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview