Итни случаи:  

Повикај доктор

Вообичаен осип

Осипите се честа причина луѓето да ги посетуваат локалните одделенија за итни случаи. Многу од нив лесно може да се лекуваат дома, додека други може да укажуваат на вистински итни случаи. 

Што е егзема?

Егземата е чест педијатриски осип кој се манифестира со многу сува, лушпеста кожа. Најчесто ги погодува помалите деца, иако некои луѓе страдаат цел живот. Се верува дека е предизвикано од прекумерно активен одговор на имунолошкиот систем. Тоа е многу честа појава кај луѓе со алергии или астма. Не постои лек, но третманот е фокусиран на навлажнување на сува кожа со лосиони и лекување на чешање со стероидни креми или орални антихистаминици. Егземата ретко е итен случај; сепак, кожата може да се зарази со бактерии како што е MRSA, што потоа ќе бара брз третман.

Што е контактен дерматитис?

Контактниот дерматитис е локална реакција на кожата на туѓа супстанција. Добри примери за ова вклучуваат отровен бршлен, реакции на парфем или лосиони, детергенти за перење, бањи со меурчиња итн. Осипот обично е локализиран во областа на контакт со супстанцијата. Кожата може да биде црвена, со меурчиња или дури и да развие подигнати испакнатини или пликови. Често областа многу чеша. Третманот се состои од отстранување на иритантниот агенс и лекување на чешањето со орални антихистаминици како што е Бенадрил. Реакцијата може да трае од денови до недели. Контактниот дерматитис може да стане итен случај ако чешањето стане многу силно или ако не се реши.

Што предизвикува пликови и кога е итен случај?

Пликови или уртикарија обично се активираат од алергиска реакција на храна, алергени во воздухот или дури и вирусни инфекции. Вообичаено, пликовите се подигнати, црвени дамки, области кај кои се појавува екстремно чешање. Пликовите може да се појавуваат и губат, како и да се движат низ телото. Главниот третман на пликовите е со орални антихистаминици. Ова може да стане значаен итен случај ако е поврзан со отежнато дишење или голтање. Ако пациентот има отежнато дишење, отечени усни или не може да голта, треба веднаш да се побара лекарска помош или во одделот за итна помош. Во одделот за итни случаи, достапни се други третмани за да се смени тешката алергиска реакција. Луѓе со познати тешки  алергии на храна или каснувања од инсекти треба да носат Epi-pen, што е уред за испорака на епинефрин, кој веднаш ја поништува тешката алергиска реакција.

Кои се најчестите типови на осип што ги гледаме?

Многу вирусни заболувања може да предизвикаат осип; особено вирусите кои се најчести во лето. Вирусни осипи обично се состојат од мали црвени испакнатини расфрлани по телото. Типично, тие не се чешаат и не му пречат на детето. Тие често им пречат само на родителите кои се вознемирени што детето сега е покриено со црвени дамки. Некои вируси предизвикуваат појава на осип по отстранувањето на треската (розеола), додека други ќе бидат присутни додека детето е болно. Вирусни исипи обично не бараат никаква терапија. Варичелата (варичела) може да бара повеќе мерки на претпазливост и третман, но обично е ретка со вакцинација.

Иако се ретки, симптомите на  мултисистемски воспалителен синдром кај деца  (MIS-C) поврзани со КОВИД-19 се појавиле кај некои деца. Веднаш повикајте го вашиот матичен лекар или педијатар ако вашето дете има треска, која трае повеќе од 24 часа и барем еден од овие симптоми:

Невообичаена слабост или замор
Црвен осип
Абдоминална (стомачна) болка
Повраќање и дијареа
Црвени, испукани усни
Црвени очи
Отечени раце или стапала
Кога осипот е опасен и дали родителите треба да брзаат во Ургентниот центар? 

Секој осип што е поврзан со отежнато дишење или голтање треба да се  третира како итен случај. Одреден осип со треска може да биде опасен. Ако детето има треска и рамен светло црвен осип што изгледа како некој да направил мали точки со црвен магичен маркер, детето треба веднаш да се види. Исто така, ако детето има пурпурен осип со дамки што речиси изгледа како да се нанесени, треба веднаш да се види. Ако детето развие осип со значително лупење на кожата или зафатеност во устата, носот или очите, детето исто така треба веднаш да се види. Идентификувањето на осип може да биде многу тешко, па секогаш кога родителот има некаква загриженост, детето треба да го види педијатар или локален оддел за итни случаи.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview