Итни случаи:  

Повикај доктор

Мултисистемскиот воспалителен синдром кај децата (MIS-C) се чини дека е почест и потежок отколку што се мислеше, според студијата објавена на интернет на 5 јануари во JAMA Network Open. Вилијам Енциноза, д-р, од Агенцијата за истражување и квалитет на здравствената заштита во Роквил, Мериленд, и колегите ги споредија резултатите за MIS-C и COVID-19 во 4.057 болници во 31 држава во ретроспективна студија.
Севкупно, идентификувани се 4.107 лица со MIS-C и 23.686 со COVID-19 без MIS-C. Истражувачите откриле 1,48 MIS-C хоспитализации на 100.000 деца месечно, што се движи од 0,97 до 1,99 хоспитализации на 100 деца за бели и црни деца, соодветно. Како што бројот на дисфункции на органски систем се зголеми од два на осум органи, исходите се влошија: Смртните случаи поврзани со MIS-C и со COVID-19 се зголемија, од <1 на 5,8 отсто и од <1 на 17,2 отсто, соодветно. Забележано е и зголемување на несаканите дејства со лекови поврзани со MIS-C и COVID-19, од 4,9 на 17,8 проценти и од 1,2 на 13,4 проценти, соодветно. Како што се зголемуваше дисфункцијата на органите, процентот на случаи на MIS-C кај црните деца се удвои од 16,2 на 31,7 проценти, додека остана непроменет со СОВИД-19. „Наодите на Енциноза и сор. го зголемуваат нашето знаење за разликите и исходите на MIS-C и COVID-19, расветлувајќи ги ризиците и влијанијата од зголемената дисфункција на органите на системот“, пишуваат авторите на придружниот едиторијал. © 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview