Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
На околу 500.000 деца и семејства им беше вратен Медикеид откако некои држави погрешно ги исчистија поради системски проблем, соопштија во четвртокот американските центри за Медикер и Медикејд (CMS).
Агенцијата првпат изрази загриженост за проблемот минатиот месец, велејќи им на државите да го оценуваат секој член на домаќинството поединечно кога ги разгледуваат квалификациите на Медикеид по тригодишна пауза на ролните за прочистување за време на пандемијата. Некои од државите ги разгледуваа цели семејства како единица, но децата можат да добијат покриеност со повисоки прагови на приход на домаќинството отколку возрасните.
„На речиси половина милион поединци, вклучително и деца, ќе им биде вратено покривањето, а многу повеќе ќе бидат заштитени понатаму“, рече секретарот на американското Министерство за здравство и човечки услуги Ксавиер Бецера во соопштението за CMS. „Ние ќе продолжиме да работиме со државите онолку долго колку што е потребно за да помогнеме да се спречи отпишувањето на секој кој е подобен за покривање Medicaid или CHIP [План за здравствено осигурување на децата]“.
Проблемот се случи во 29 држави и Вашингтон, Д.Ц. од сите беше побарано да го паузираат процесот на отпишување на луѓето и да ги вратат оние кои беа погрешно отстранети.
„Medicaid и CHIP се од суштинско значење за милиони луѓе и семејства низ целата земја“, рече администраторот на CMS Чикита Брукс-ЛаСур во соопштението за вести. „Адресата на овој проблем со автоматско обновување е клучен чекор за да им се помогне на подобните лица да ја задржат покриеноста со Medicaid и CHIP за време на процесот на обновување, особено децата. CMS ќе продолжи да прави се што е во наша моќ за да им помогне на луѓето да имаат здравствено покритие што им е потребно и што го заслужуваат. ”
Државите во моментов ја разгледуваат подобноста на 87 милиони луѓе опфатени со Medicaid. Тие, исто така, прегледуваат неколку милиони деца кои се во програмата CHIP, објави CNN.
Најмалку 7,2 милиони луѓе, вклучително и најмалку 1,4 милиони деца, се распишани досега, според КФФ. Сепак, мнозинството беше отфрлено поради „процедурални причини“, како што е не пополнување на формуларот за обновување, што можеби се случило затоа што бил испратен на погрешна адреса.
Не е јасно дали ќе се задржат обновувањата, бидејќи некои може повторно да бидат распишани ако сè уште не се квалификуваат, објави Си-Ен-Ен. Некои држави ќе почнат повторно да ги разгледуваат квалификациите на Медикеид во октомври, додека други ќе бидат подоцна.
Повеќе информации:
Непрофитната KFF има повеќе за Medicaid и јаз во покриеност.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview