Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Неколку компании продаваат копирани прехранбени производи кои имаат потенцијал да ги измамат луѓето, вклучително и децата, да консумираат опасни количини канабис.
Во средата, Управата за храна и лекови на САД и Федералната трговска комисија предупредија шест компании да ги продаваат овие прехранбени производи кои содржат делта-8 тетрахидроканабинол, исто така познат како делта-8 THC, супстанца која се наоѓа во растението канабис сатива.
Грицките со делта-8 THC може да се помешаат со обични чипсови, колачиња, бонбони и гуми за џвакање, според ФДА.
„Децата се поранливи од возрасните на ефектите на THC, со многумина кои се разболеле, па дури и хоспитализирани откако јаделе „јастиви“ кои го содржат. што лесно може да се помеша со популарна храна која е привлечна за децата и може да му олесни на малото дете да јаде во многу високи дози без да го сфати тоа“, рече главниот заменик-комесар на ФДА, д-р Џенет Вудкок во соопштението на агенцијата.
ФДА испрати предупредувачки писма до Delta Munchies, Dr. Smoke LLC (исто така познат како Dr. S LLC), Exclusive Hemp Farms/Oshipt, Nikte’s Wholesale LLC, North Carolina Hemp Exchange LLC и The Haunted Vapor Room.
„Производите на кои предупредуваме намерно имитираат познати брендови за грицки со користење на слични брендови, логоа или слики на пакувањето, што потрошувачите, особено децата, може да ги помешаат со традиционалната закуска храна“, рече Вудкок. „Исто така, загрижени сме дека возрасните би можеле ненамерно да ги земат или да земат поголема доза од очекуваната и да претрпат сериозни последици. Овој ризик е особено опасен за оние кои возат, работат или имаат други обврски.
Делта-8 ТХЦ има психоактивни и опојни ефекти. Не е оценет или одобрен од FDA за безбедна употреба во кој било контекст, вклучително и кога се додава во храната.
Луѓето кои ја консумирале оваа храна пријавиле сериозни несакани настани до FDA, вклучувајќи халуцинации, повраќање, тремор, анксиозност, вртоглавица, конфузија и губење на свеста.
ФДА е исто така загрижена дека компаниите произведуваат делта-8 THC на начини што може да резултираат со производи со штетни загадувачи.
„Паркетирањето на јастиви THC производи кои децата лесно може да ги помешаат со обична храна е несовесно и незаконско“, рече Семјуел Левин, директор на Бирото за заштита на потрошувачи на FTC. „Компаниите мора да се погрижат нивните производи да се продаваат безбедно и одговорно, особено кога станува збор за заштита на благосостојбата на децата.
Во јуни 2022 година, ФДА ги предупреди потрошувачите да јадат храна што содржи делта-8 THC. Во тоа време, таа добила 125 извештаи за несакани настани почнувајќи од јануари 2021 година, поврзани со деца и возрасни кои ги консумирале овие јастиви производи кои содржат делта-8 THC. Меѓу извештаите имаше 10 во кои конкретно беше споменато дека производот за јадење е копирање на популарна закуска храна.
Некој што мисли дека некој производ може да предизвикал реакција или болест треба веднаш да престане да го користи и да се јави кај својот давател на здравствена заштита. Потрошувачите и давателите на здравствени услуги можат да ги пријават овие негативни реакции со производите регулирани од FDA до агенцијата користејќи MedWatch или порталот за известување за безбедност.
ФДА побара писмени одговори од шесте компании во рок од 15 работни дена. Од нив се бара да кажат како ќе ги решат овие прекршувања и ќе спречат да се повторат. Доколку не одговорат навремено, може да се соочат со правни мерки.
„ФДА останува посветена на преземање мерки против секоја компанија која незаконски продава регулирани производи што може да претставуваат ризик за јавното здравје“, рече Вудкок.
Повеќе информации:
Американскиот центар за контрола и превенција на болести има повеќе за труење со производи од марихуана.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview