Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Натпреварувачките спортови можат да бидат многу забавни за децата и тинејџерите, но започнувањето на новата сезона бара одредено планирање.
Nemours TeensHealth нуди неколку предлози за деца и тинејџери кои се занимаваат со нов спорт или започнуваат нова сезона.
Можете да го направите ова со запишување план за вежбање. Прашајте го вашиот тренер, наставник во теретана или тренер за идеи за вежбање. Ако не можете да стигнете до теретана, апликациите и онлајн тренинзите нудат опции за вежбање дома.
Запишете ги вашите цели за неделата и вашите планови за вежбање. Ако закажувате специфични времиња за вежбање, тоа ќе ви помогне да останете мотивирани и да се придржувате до вашиот план за вежбање. Забележете го тренингот што особено ви се допадна за да можете да го повторите уште една недела.
Запишете ги тие цели и разговарајте за нив со родител или тренер. Поставете нови цели штом ќе ги достигнете оние на вашата листа.
Половната или позајмена опрема може да ви заштеди пари. Проверете дали целата ваша опрема е чиста и безбедна за употреба. Побарајте од вашиот тренер да го разгледа ако не сте сигурни, предлага Немурс.
Повеќето вклучуваат сесии за вежбање, а потоа препукувања кон крајот на денот. Работата со вежбање помага да се подобрат вештините, додека препукувањето со други кампери ви овозможува да ги вежбате тие вештини. Ова може да ви даде чувство за тоа како е да се игра во тим.
Погрижете се да внесете одмор во вашиот распоред, со најмалку еден до два слободни дена неделно од натпреварувачки спортови и тренинзи. Секоја година одморете најмалку два месеци од кој било посебен спорт за да спречите повторливи стресни повреди, советува Nemours.
Повеќе информации:
Safe Kids Worldwide има повеќе совети за безбедност во спортот.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview