Итни случаи:  

Повикај доктор

Целосната вакцинација со четирикомпонентна, протеинска базирана менингококна серогрупа Б вакцина (4CMenB) е ефикасна за спречување на инвазивна менингококна болест кај деца помлади од 5 години, според студијата објавена во изданието на 2 февруари на New England Journal of Medicine. . Хесус Кастила, д-р, д-р, од Институтот за Салуд Публика де Навара во Памплона, Шпанија и неговите колеги ја испитуваа ефикасноста на 4CMenB во спречувањето на инвазивна менингококна болест кај децата во една национална студија за совпаѓање со контрола на случаи. Идентификувани се сите лабораториски потврдени случаи на инвазивна менингококна болест кај деца помлади од 60 месеци помеѓу 5 октомври 2015 година и 6 октомври 2019 година; 306 случаи (79,4 проценти со болест од серогрупата Б) беа усогласени со 1.224 контроли.
Истражувачите откриле дека 11,4 и 24,3 проценти од пациентите и контролите, соодветно, примиле најмалку една доза 4CMenB. Ефективноста против инвазивна менингококна болест предизвикана од која било серогрупа беше 76 проценти за целосна вакцинација (прием на најмалку две дози) и 54 проценти за делумна вакцинација. Ефективноста против менингококната серогрупа Б болест била 71 процент за целосна вакцинација. Ефективноста на вакцината со најмалку една доза 4CMenB беше 64 и 82 проценти против болеста на серогрупата Б и болеста од не-серогрупата Б, соодветно. Четириесет и четири пациенти имаа соеви од серогрупата Б кои се очекуваше да бидат покриени со 4CMenB; ниту еден од овие пациенти не бил вакциниран.
„Овој доказ може да биде корисен при донесување одлуки за вклучување на оваа вакцина во програмата за имунизација на земјите каде што инвазивната менингококна болест кај децата е проблематична и нејзината превенција е приоритет“, пишуваат авторите.
Неколку автори открија финансиски врски со фармацевтската индустрија.
Повеќе информации:
Jesús Castilla et al, Ефективност на менингококната група Б вакцина (4CMenB) кај децата, Њу Ингланд Журнал за медицина (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2206433

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview