Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Noura Insolera, The Conversation
Месечен просек од повеќе од 6 милиони американски жени, доенчиња и мали деца добија бенефиции во 2022 година од програмата за исхрана позната како WIC.
Специјалната програма за дополнителна исхрана за жени, доенчиња и деца, која е федерално финансирана и управувана од државата, им служи на стотици милиони американски семејства од нејзиното основање во 1974 година. – бремени жени со приходи, мајки на новороденчиња и многу мали деца и доенчиња и деца до 5 години. Владата потроши околу 5,7 милијарди американски долари за тоа во 2022 година.
На својот врв, во 2010 година, програмата помагаше да се прехранат повеќе од половина од бебињата родени таа година. Учеството во програмата последователно се одби. Околу 2 од 5 од 3,7 милиони бебиња родени во САД во 2022 година имаа корист од WIC.
Јас сум социолог кој ја истражува несигурноста на храната и учеството во програмите за заштитна мрежа кои им помагаат на луѓето да добијат доволно храна. За да го направам ова, ги анализирам национално репрезентативните податоци од Панелното истражување за динамиката на приходот на Универзитетот во Мичиген, кое започна во 1968 година и е најдолготрајното надолжно истражување на панели за домаќинства во светот. Моите колеги и јас ги користевме овие податоци за да ги следиме истите деца од раѓање до полнолетство, набљудувајќи како нивните животни околности се менуваат со текот на времето.
Мојот истражувачки тим следеше група од 1.406 лица од семејства со ниски приходи од раѓање до возраст од 20 до 36 години. Ги разгледавме извештаите за несигурност во храната од нивните родители во детството во споредба со нивните сопствени извештаи за несигурност во храната како возрасни кои живеат сами.
Откривме дека децата небезбедни од храна кои добивале бенефиции од WIC и Програмата за дополнителна исхрана, или SNAP, од 1984 до 2019 година, во секое време од раѓање до 17 години, имале четири пати поголема веројатност да пријават подобрена безбедност на храна години подоцна, како млади. возрасни, во споредба со оние кои не добивале SNAP или WIC бенефиции како деца.
Откривме и дека несигурноста во храната е поврзана со помалку години формално образование и поголеми шанси да се биде несигурен во храната во иднина.
Јас, исто така, лично видов како WIC може да направи голема разлика за семејствата.
Кога се родив во 1985 година, двајцата мои родители беа вработени — но немавме здравствено осигурување. Мајка ми дозна за WIC преку клиниката за добро бебе во округот Оукленд, Мичиген. Додека таа беше на одмор од работа, татко ми работеше на две работни места, а мојата постара сестра сè уште помлада од 5 години, програмата ни обезбеди здравствени прегледи, храна и дополнителни бенефиции бесплатно.
Кога мајка ми се врати на својата позиција како професорка во средно училиште, нашите потреби се сменија. Веќе не ни требаше — ниту добивме — помошта.
Резултатите од националната студија за податоци ја раскажуваат мојата приказна и приказната за многу други луѓе: Децата од домаќинства со ниски приходи и потенцијално небезбедни од храна можат да остварат подобра иднина со јавна помош.
Милиони Американци зависат од програмите за јавна безбедносна мрежа, без разлика дали се за еден месец или за години. Таа помош ќе биде загрозена доколку владата се затвори доколку Конгресот не успее да го усвои буџетот пред крајниот рок до средината на ноември 2023 година.
Сојузното финансирање на WIC не тече за време на исклучувањата на владата. „Веднаш престанува кога ќе дојде до исклучување“, им рече на новинарите американскиот секретар за земјоделство Том Вилсак кон крајот на септември.
Но, окружните и државните власти можат да направат планови за вонредни ситуации за да спречат нарушување. Минесота и Масачусетс се меѓу државите што го прават тоа.
Дури и ако Конгресот го помине овој буџетски ќорсокак без исклучување, програмата нема да биде нужно неповредена. Републиканците во Претставничкиот дом се обидуваа да го намалат, а во јуни Комитетот за доделување средства на Претставничкиот дом усвои мерка што ќе ги намали придобивките од WIC за да ги намали трошоците. Спротивно на тоа, законодавството во Сенатот наместо тоа ќе го зголеми финансирањето на WIC во 2024 година.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview