Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Мичиген
Болките во стомакот се вообичаени кај децата, при што секој шести родител во новата национална анкета вели дека нивното дете ги доживува барем еднаш месечно.
Но, не сите родители бараат професионален совет кога болките во стомакот стануваат редовна појава и само секој трет е сигурен дека би знаел кога тоа може да биде знак за сериозен проблем, според Националната анкета на Детската болница на Универзитетот во Мичиген. Здравје на децата.
„Поплаките на стомакот се вообичаени кај децата. Овој тип на болка може да биде симптом за низа здравствени проблеми, но може да биде тешко да се знае дали е минливо или причина за загриженост“, рече ко-директорката на Мот Пол и педијатар на Мот Сузан. Вулфорд, М.Д.
„Нашата анкета сугерира дека и покрај придобивките од барање стручна помош, родителите можеби нема секогаш да се консултираат со лекар кога ќе утврдат дали болките во стомакот се знак за нешто сериозно и како да се ублажат.
Меѓу родителите кои пријавуваат месечна стомачна болка за своето дете, двајца од пет не разговарале за ова прашање со лекар, покажува националниот репрезентативен извештај, кој се заснова на 1.081 одговори од родители на деца на возраст од три до 10 години.
Некои родители пријавуваат поретка болка во стомакот, при што речиси една третина велат дека нивното дете ја доживува неколку пати годишно, а повеќе од половина го пријавуваат своето дете ретко или никогаш не се жали на стомачни проблеми.
Речиси три четвртини од родителите мислат дека стомачната болка на нивното дете е поврзана со варењето или храната, како што се гасови, варење и запек, додека помалку укажуваат на вирус или инфекција како причина.
Но, повеќе од една четвртина од родителите ја припишуваат стомачната болка на нивното дете на загриженост и анксиозност или обид да избегне училиште или да привлече внимание; ова верување беше почеста кај родителите на деца на возраст од 6-10 години отколку помалите деца на возраст од три до пет години (34% наспроти 20%).
Кога родителите се сомневаат дека грижата или вознемиреноста се причина за болки во стомакот, повеќето ја решаваат оваа ситуација со разговор со своето дете за причината за нивната анксиозност, додека други му помагаат со вежби за дишење или релаксација или се обидуваат да му го одвлечат вниманието. Шеснаесет проценти од родителите му дозволуваат на своето дете да пропушти училиште или други активности поврзани со нивната грижа.
„Оваа ситуација бара родителско внимание бидејќи може да биде сигнал за важни грижи за емоционалното здравје на детето“, рече Вулфорд. „Родителите треба да им дадат безбеден простор на децата да ги изразат своите чувства и грижи и да им помогнат да ги идентификуваат потенцијалните стресни фактори, како што се притисоците поврзани со училиштето, семејните прашања или социјалните предизвици.
Скоро една третина од родителите имаат голема веројатност да дадат производ без рецепт кога нивното дете има болки во стомакот, вклучувајќи пробиотици, лекови за вознемирен стомак, лекови против болки или омекнувачи на столицата.
Додека некои производи може да ја олеснат непријатноста на детето, други може да бидат контрапродуктивни, предупредува Вулфорд.
На пример, активната состојка во некои лекови за вознемирен стомак е бизмутот кој ја забавува подвижноста на цревата. Иако ова би било корисно за ограничување на текот на дијареата, вели таа, може да го забави процесот на закрепнување од вирусна инфекција и може да доведе до запек кај децата.
„Родителите природно ќе бараат помош за ублажување на болката на нивното дете, но тие треба да ги разберат добрите и лошите страни на различните лекови за да се уверат дека медицината го прави подобро, а не полошо“, рече Вулфорд.
Анкетираните родители користат различни мерки за да ја проценат причината за стомачната болка, при што повеќето од нив го опишуваат детето, додека помалку од половина гледаат дали детето може да продолжи со редовните активности, дали има температура или опишува подобрување на болката при промена на положбата. Помал број го испитуваат стомакот за да видат каде боли.
Повеќето родители рекоа дека е многу веројатно да се јават кај докторот на нивното дете или да побараат итна помош ако болките во стомакот на нивното дете вклучуваат крв во столицата (84%) додека околу 65% би се јавиле ако детето почувствува „остра“ болка како нож. ако болката продолжи повеќе од шест часа (64%) или ако стомакот е отечен (63%) или тврд (49%).
„Во некои случаи, абдоминалната болка е важен знак за посериозни проблеми како што се воспаление на слепото црево, опструкции на дебелото црево, инфекции на уринарниот тракт и кај момчињата, проблеми со тестисите, како што се хернија“, рече Вулфорд. „Многу анкетирани родители не беа сигурни дека можат да ги препознаат овие ситуации.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview