Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Скоро една петтина од децата со COVID-19 може да имаат постојани симптоми неколку месеци по нивната првична инфекција, открива новото истражување.
Прегледот, од 31 меѓународна студија, покажа дека над 16% од децата и тинејџерите со КОВИД имале проблеми како што се болки во грлото, постојани трески, замор и мускулна слабост најмалку три месеци подоцна.
Експертите рекоа дека наодите додаваат на сè уште се развива слика за тоа како КОВИД влијае на децата на подолг рок.
Она што е јасно, велат тие, е дека децата може да развијат долг КОВИД, а тоа е далеку од ретка појава.
„Ова не е тривијална инфекција“, рече постар истражувач Зулфикар Бута, ко-директор на Центарот за глобално здравје на децата во болницата за болни деца во Торонто. „Треба да го сфатиме сериозно.
Тој и неговите колеги ги известуваат наодите во Педијатрија.
Повеќе од три години по почетокот на пандемијата, долго време COVID останува нешто како мистерија – а неговите ефекти врз децата не се исклучок.
Но, студиите се во тек, рече д-р Мелиса Стоквел, шеф на одделот за здравје на деца и адолесценти на колеџот за лекари и хирурзи Вагелос на Универзитетот Колумбија во Њујорк Сити.
Стоквел и неговите колеги од Колумбија се дел од големата национална студија наречена RECOVER, финансирана од Националниот институт за здравје на САД, чија цел е подобро да се разберат долгорочните ефекти на COVID кај возрасните и децата.
Стоквел рече дека иако е тешко да се каже точно колкав процент од децата развиваат долг КОВИД, доказите сугерираат дека тоа е помеѓу 10% и 20%. Така, новите наоди се усогласуваат со тоа, рече таа.
„Тоа е навистина загрижувачки, бидејќи тоа е многу голем број деца“, рече Стоквел.
Сепак, таа истакна: „Мислам дека повеќето луѓе дури и не знаат дека децата долго добиваат COVID“.
Истражувачите сè уште се обидуваат да ја разберат основната биологија на долгиот КОВИД – дали симптомите се поттикнати од постојан вирус во телото, имунолошкиот систем кој е претеран или комбинација на причини. И нејасно е зошто некои деца, а не други, се засегнати.
Се чини дека постои корелација помеѓу сериозноста на COVID и ризикот од долгорочни симптоми, според Стоквел: Децата кои се потешко болни со инфекција се изложени на поголем ризик. Но, рече таа, децата со благи инфекции, па дури и без никакви симптоми, можат и навистина да развијат долг КОВИД.
За тековниот преглед, тимот на Бута анализираше 31 студија објавена помеѓу декември 2019 и декември 2022 година, во кои беа вклучени повеќе од 15.000 деца и тинејџери со потврдени инфекции со КОВИД. Некои студии се фокусираа на деца кои беа доволно болни за да бидат хоспитализирани, но повеќето ги вклучија оние кои беа болни дома.
Севкупно, нешто повеќе од 16% од децата имале симптоми три месеци или повеќе по нивната дијагноза на КОВИД – вклучително и проблеми што опстојувале од инфекцијата или што се појавиле во неделите до месеците потоа.
Најчестите симптоми, откри тимот на Бута, се постојани болки во грлото и трески, замор, проблеми со спиењето и мускулна слабост. Но, децата – како возрасните со долг КОВИД – исто така имаа низа други проблеми, вклучувајќи главоболки, отежнато дишење и гастроинтестинални симптоми како дијареа и абдоминална болка.
Во овој момент, рече Стоквел, управувањето со долгиот COVID е насочено кон олеснување на одредени симптоми што ги има детето.
За тие деца и нивните родители, главното прашање е, колку долго ќе трае ова? Истражувачите сè уште го проучуваат типичниот тек на долгиот COVID. Но, врз основа на она што е познато, рече Бута, барем дел од децата стануваат подобри од шест до 12 месеци надвор.
Што се однесува до тоа што можат родителите да направат за да ги заштитат своите деца, сè уште не е јасно дали вакцинацијата против COVID
го намалува ризикот од долг КОВИД доколку детето се зарази.
„Но“, рече Стоквел, „знаеме дека вакцинацијата го намалува ризикот од тежок КОВИД“.
Само тоа е добра причина вашите деца да се вакцинираат и да се информираат за нивните бустери, рекоа Бута и Стоквел.
Бута, исто така, укажа на уште една голема празнина во знаењето: недостатокот на студии од земјите со среден и низок приход. Во тие земји, со ограничен пристап до вакцини и третмани, преваленцата на долгиот COVID кај децата всушност може да биде поголема, рече Бута.
Повеќе информации:
Ли Џијанг и сор., Систематски преглед на постојаните клинички карактеристики по САРС-КоВ-2 кај педијатриската популација, педијатрија (2023). DOI: 10.1542/peds.2022-060351

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview