Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Берген
Супстанциите по и полифлуороалкил (PFAS) се група синтетички хемикалии кои се наоѓаат во секојдневните производи за широка потрошувачка, вклучувајќи облека, козметика, боја и нелеплива кујнска облека. Поради нивната висока отпорност на деградација, неколку PFAS се акумулираат во природата и кај луѓето. Контаминираната храна и водата за пиење се главните извори на изложеност на PFAS кај луѓето.
Неколку негативни здравствени ефекти се поврзани со изложеноста на PFAS, вклучувајќи намален одговор на вакцината кај децата, намалена тежина при раѓање и одредени видови на рак. Намалениот одговор на вакцините кај децата беше основата за безбедносната граница поставена од Европската управа за безбедност и храна (ЕФСА) во 2020 година. Неколку европски земји сега работат заедно за да го ограничат производството и употребата на сите PFAS во Европа.
Како дел од „Бергенска студија за раст 2“ од 2016 година, истражувачите од Универзитетот во Берген собраа примероци од крв од деца на возраст од 6-16 години за PFAS анализи. Четири PFAS беа присутни кај сите деца. Покрај тоа, 22% од децата имале нивоа на PFAS над безбедносните граници поставени од ЕФСА, што укажува на потенцијален ризик од негативни здравствени ефекти. Ова е во согласност со наодите во други европски и норвешки студии. Наодите се објавени во International Journal of Hygiene and Environmental Health.
Повеќе информации:
Ингвилд Халсор Фортун и сор. DOI: 10.1016/j.ijheh.2023.114199
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview