Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Институтот за глобално здравје во Барселона
Јадењето ореви на редовна основа може да биде од корист за когнитивниот развој на адолесцентите и да придонесе за нивното психолошко созревање. Ова се некои од заклучоците до кои дојде студија предводена од Institut d’Investigació Sanitària Pere Virgili (IISPV), во која ISGlobal (центар промовиран од Фондацијата „la Caixa“) и Институтот за медицински истражувања „Hospital del Mar“ (IMIM) имаат соработувал. Ова е истражување без преседан; додека постоеја претходни студии за влијанието на јаткастите плодови врз нашето здравје, влијанието на нивното консумирање во толку критична фаза за когнитивниот развој како адолесценцијата никогаш не е испитувано.
Оревите се богати со алфа-линоленска масна киселина (ALA), еден вид омега-3 кој игра фундаментална улога во развојот на мозокот, особено во оваа животна фаза. Според зборовите на Жорди Јулвез, главен истражувач и координатор на Истражувачката група за невропија на IISPV, „адолесценцијата е време на големи биолошки промени: се случува хормонална трансформација, која пак е одговорна за стимулирање на синаптичкиот раст на фронталниот лобус. дел од нашиот мозок е она што овозможува невропсихолошко созревање, т.е. посложени емоционални и когнитивни функции. Невроните кои се добро хранети со овој тип на масни киселини ќе можат да растат и да формираат нови, посилни синапси.
Во студијата, објавена во списанието eClinicalMedicine, доброволно учествуваа 700 средношколци на возраст од 11 до 16 години од 12 различни средни училишта во Барселона. Тие беа поделени по случаен избор во две групи: контролната група, која не доби каква било интервенција, и експерименталната група, која доби кесички со 30 грама семки од ореви, што им укажа на младите луѓе кои учествуваа дека можат да ги консумираат секојдневно во период од 6 месеци.
Истражувачкиот тим откри дека адолесцентите кои јаделе ореви најмалку 100 дена (не нужно континуирано секој ден) ги зголемиле функциите на вниманието, а оние кои имале некои симптоми на растројство на дефицит на внимание и хиперактивност (АДХД) значително го подобриле своето однесување (на класа, тие платиле повеќе внимание на наставникот и беа помалку хиперактивни).
Од друга страна, имаше и зголемување на функциите поврзани со флуидната интелигенција, на која, според зборовите на Жорди Јулвез, „помалку е под влијание на учењето; тоа е својствено за статусот на биологијата на личноста. Ние го оценувавме со сè покомплексни тестови како на пример, адолесцентите да сфатат каков шаблон следи редот букви, на пример“.
„Генерално, не беа пронајдени значајни разлики во интервентната група во однос на контролната група“, додава тој, „но ако се земе предвид факторот на придржување, тогаш се забележуваат позитивни резултати, бидејќи учесниците кои највнимателно ги следеа упатствата – во однос на препорачаната доза на ореви и бројот на денови на консумирање – покажаа подобрувања во проценетите невропсихолошки функции“.
Така, оваа студија покажува дека следењето здрава исхрана е исто толку важно како и одржувањето на овие навики со текот на времето и не напуштањето на истите за адолесцентите да се развијат правилно на когнитивно и психолошко ниво.
„Доколку момчињата и девојчињата би ги послушале овие препораки и всушност јадат грст ореви дневно, или барем три пати неделно, би забележале многу значителни подобрувања во когнитивните способности и тоа би им помогнало да се соочат со предизвиците на адолесценцијата и влегувањето во зрелоста. Адолесценцијата е период на голем развој на мозокот и сложени однесувања што бара значителна количина на енергија и хранливи материи“, заклучува Аријадна Пинар, првата авторка на статијата.
Повеќе информации:
Аријадна Пинар-Марти и сор., Ефектот на потрошувачката на ореви врз невропсихолошкиот развој кај здрави адолесценти: повеќеучилишно рандомизирано контролирано испитување, eClinicalMedicine (2023). DOI: 10.1016/j.eclinm.2023.101954
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview