Итни случаи:  

Повикај доктор

Вести и Обсервер разговараше со д-р Дејвид Вебер, вонреден главен медицински службеник во Медицинскиот центар на UNC и медицински директор на Одделот за превенција на инфекции на UNC, за да дознае повеќе за RSV, вообичаен вирус што влијае на многумина оваа есен и зима. Еве што треба да знаете за симптомите на RSV, времето за опоравување, третманите и повеќе.
Што е RSV?
RSV значи респираторен синцицијален вирус. Тоа е вообичаен вирус кој обично поминува низ регионот од декември до февруари. (Оваа година, сезоната започна во октомври и веќе почна да опаѓа до празниците.)
Секој може да фати и да се разболи од РСВ, но тоа е особено проблем кај предвремено родените бебиња и постарите возрасни лица. Повеќето што ќе го фатат ќе закрепнат за околу една недела.
Инфекцијата и стапката на смртност за РСВ изгледа слично на грипот, така што тоа е болест што треба да се сфати сериозно, рече д-р Вебер.
Како можете да фатите RSV?
РСВ е болест која се шири со капки преку пренос на животната средина. Вирусот напредува на пониски температури со ниска влажност – нашата сегашна зимска средина.
„Ако го триете носот, потоа допрете нешто во куќата, тогаш јас го допрам истото место и си го тријам носот, имам големи шанси да добијам RSV“, рече д-р Вебер.
РСВ најчесто се пренесува преку кашлање и кивање.
Луѓето заразени со РСВ се типично заразни три до осум дена. Вирусот може да преживее на површини до шест часа (но средствата за дезинфекција на домаќинствата можат да го убијат).
Практикувајте добри хигиенски навики, вклучително и често миење раце и хигиена дома.
Кои се симптомите на РСВ?
Болеста обично започнува со симптоми на обична настинка, рече педијатарот на UNC Health, д-р Рикардо Балер. Ова може да вклучува:
„Обично започнува како настинка со течење на носот, назална конгестија и кашлица, а до третиот или четвртиот ден пациентот може да има отежнато дишење и симптоми или знаци на респираторен дистрес“, рече д-р Бејлер во блог-пост на UNC Health Talk.
„Можеби нема да можат да јадат бидејќи им е зголемена стапката на дишење и имаат проблеми со дишењето.
Колку време е потребно за да се опорави од RSV? Дали треба да видите лекар?
Здравите деца и возрасните ќе закрепнат од РСВ за околу една недела без да им требаат лекови на рецепт. Останувањето добро хидрирано е најважниот чекор до закрепнувањето.
Давателите може да препорачаат третман за дишење со албутерол, кој се администрира преку небулизатор за да се внесе лекот во белите дробови. Околу 2% од пациентите треба да бидат примени во болница за поинтензивно лекување, рече д-р Бејлер.
UNC вели веднаш да се јавите на вашиот лекар ако вашето дете има симптоми на РСВ и:
Дали постои RSV вакцина?
Во моментов нема вакцина за спречување на РСВ. Две компании во моментов тестираат некои вакцини кои може да бидат одобрени од FDA за постари возрасни лица до средината на 2023 година, рече д-р Вебер. Ќе биде потребно подолго време за да се одобрат овие за деца.
Иако не постои вакцина, постојат третмани со антитела кои се особено ефикасни за малите доенчиња, рече д-р Вебер. На децата со висок ризик може да им се дава овој лек еднаш месечно за време на сезоната на РСВ за да помогне во спречувањето на вирусот.
2022 Вести и Обсервер.
Дистрибуирано во Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview