Итни случаи:  

Повикај доктор

Истражувачите од Универзитетот во Квинсленд открија дека децата ќе им помогнат на луѓето во неволја, освен ако нема личен трошок. Д-р Џејмс Кирби од Училиштето за психологија на UQ и неговиот тим работеа со 285 деца на возраст од 4 и 5 години за да истражат што ги тера да бидат сочувствителни.
„Ние тестиравме дали нивниот одговор на сочувство се менува во зависност од тоа со кого комуницираат“, рече д-р Кирби.
„Возрасните се авторитетна личност и децата понекогаш го прават она што се бара само затоа што возрасен прашува, па затоа користевме и кукли кои се повеќе на детско ниво.
„Нашето истражување покажа дека децата ќе помагаат секој пат ако нема личен трошок за помош и тоа не се смени ако се работи за возрасен или марионета“.
За да се разбере дали одговорот на сочувство се променил ако имало трошок, на децата им биле давани налепници кога ги завршувале задачите.
„Потоа видовме дека ако треба да се откажат од своите налепници за награди, на децата им беше ужасно тешко да помогнат, дури и ако возрасната или куклата покажаа вознемиреност“, рече д-р Кирби.
„Тоа не значеше дека децата беа намерно себични затоа што и возрасните навистина се борат да се откажат од наградите и ресурсите. Само затоа што ја ценеа наградата, не значеше дека се несочувствителни, бидејќи многу од нив понудија пасивно сочувство, како на пример „тоа е во ред“, или „можеби следниот пат“.
„Она што е најважно, оваа студија истакна дека ако нема лични трошоци или децата не мора да се откажат од наградите, тие биле длабоко сочувствителни и корисни.
„Разбирањето на она што ги тера децата да бидат сочувствителни е важно за воспоставување позитивно учење и семејни средини.
Студијата е објавена во Royal Society Open Science.
Таа се надоврзува на претходните истражувања предводени од д-р. кандидатот Мичел Грин и професорот Марк Нилсен од Училиштето за психологија на UQ за тоа кои фактори влијаат на веројатноста децата да бидат сочувствителни.
Повеќе информации:
Џејмс Н. Кирби и други, Тестирање на границите на сочувство кај малите деца, Кралско друштво Отворена наука (2023). DOI: 10.1098/rsos.221448
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview