Итни случаи:  

Повикај доктор

Родителите се примери кои можат да ги научат своите деца за здрава храна и навики за вежбање во детството за да помогнат да се избегнат идни здравствени проблеми. „Децата со прекумерна тежина имаат поголема веројатност да развијат дијабетес, да искусат чувства на изолација и да се борат со самодовербата“, рече д-р Асма Кан, педијатар во OSF HealthCare во Рокланд, Ил.
Кан понуди неколку совети како на децата да им се даде ран почеток на добро здравје.
Прво, научете ги за знаците за глад и ситост. Лесно е да се јаде поради досада или тага, но важно е да се препознае кога сте гладни или сити.
„Раното започнување со здрави навики е најдобриот начин да се одржи здрава тежина“, рече Кан во соопштението на ОСФ.
Користете чинии со големина на дете за полесно да процените колку храна му треба на вашето дете во оброкот. Половина чинија треба да се наполни со овошје и зеленчук. Другата половина треба да биде посен протеин, како што се риба, пилешко или грав, и цело зрно, што може да биде овесна каша, интегрален леб или кафеав ориз.
Изберете здрави грицки како што се моркови и хумус, чипс од јаболко или кељ. Прескокнете ги грицките кои се богати со шеќер и масти, како што се сода, сок, спортски пијалоци, чипс, колачиња, бонбони и кекси, освен во посебни прилики.
„Исто така им кажувам на родителите да ја ограничат брзата храна што доаѓа во куќата. Нема толку многу искушение да се јаде брза храна ако ја нема во куќата“, рече Кан.
Станете ги децата и движете се секој ден за да помогнете во контролата на нивната тежина, но и за зајакнување на коските, намалување на крвниот притисок и намалување на анксиозноста. Дури и 15-минутните изливи на активност прават разлика, рече таа. Ова може да вклучува танцување на видеа или играње ознаки во дворот.
„Стремете се кон најмалку 60 минути физичка активност на ден“, рече Кан.
Намалете го времето на екранот на два часа дневно, што е препорака од Американската академија за психијатрија за деца и адолесценти.
Децата не треба да имаат телефони или други електронски уреди во собите навечер, додаде Кан.
Вклучете ги децата во правењето на нивните сопствени избори за здрав начин на живот, донесувајќи одлука за тоа која една или две промени да се направат прво.
Дозволете им дополнително да се чувствуваат под контрола со тоа што ќе ги земете во купување намирници со вас и ќе им дозволите да изберат ново овошје или зеленчук што би сакале да ги пробаат. Вклучете ги во помагањето да се готви вечера.
Моделирајте здрави навики и активен животен стил, за вашите деца да можат да ве имитираат. Ова може да вклучува пешачење, возење велосипед или пливање со вашите деца.
„Направете промени во животниот стил заедно како семејство. Како родител, не можете да очекувате децата да се променат ако не сте спремни да направите здрави промени“, истакна Кан.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе информации за дебелината кај децата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview