Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Деб Балцер
Летниот одмор за деца е во тек. Наоѓањето активности за да ги задржите децата зафатени и дестинации за посета може да биде на списокот на многу родители. Има едно место каде д-р Стивен Махер од клиниката Мајо се надева дека нема да мора да го посетат – а тоа е одделот за итна медицина.
Од носење велосипедски шлемови до одржување на хидрираноста на децата, д-р Махер вели дека има неколку работи што можете да ги направите за да ги заштитите децата за време на летната игра.
Учење да вози велосипед – тоа е нешто што многу деца го очекуваат. Завршувањето во одделот за итни случаи не е.
„Повредите на велосипедот најчесто се забележуваат кај децата. А една од нашите клучни превентивни мерки за тоа се велосипедските кациги“, вели д-р Махер.
Носењето добро поставен шлем секој пат е важно.
И не само децата, секој може да го намали ризикот од повреди на главата и мозокот во случај на судар со носење на кацига за велосипед.
Размислете и за безбедноста на сонце. Ставете крем за сончање.
„Децата исто така не сакаат да ставаат крема за сончање, што е исклучително важно“, вели тој.
И не заборавајте да ја одржувате водата да тече.
„Тие треба да пијат многу вода, многу. И штом ќе влезат во второто или третото шише вода, можат да почнат да додаваат нешто како електролит пијалок само за да ги задржат електролитите исто така бидејќи губите соли и вода“, вели д-р Махер.
Совети за заштита на децата за време на летната игра
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2023 година. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview