Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Корин Пуртил
Таа е една од ретките намирници што скоро сите на планетата ја консумирале во одреден момент. Тоа е поврзано со мноштво здравствени придобивки, од намалување на ризикот од астма и дијабетес тип 1 до борба против инфекции.
Сепак, и покрај големата улога што ја игра во одржувањето на нашиот вид, оваа суштинска супстанца – човечкото млеко – е предмет на љубопитно малку истражување, особено во споредба со другите аспекти на исхраната и репродукцијата.
Четврток, УК Сан Диего формално го инаугурира Институтот за човечко млеко, првата академска институција во САД посветена на клучниот елемент на човековата исхрана што науката, на многу начини, само што почнува да го разбира.
„Сметам дека е фасцинантно што знаеме толку малку за тоа“, рече директорот на институтот Ларс Боде, биолог за шеќер во UCSD. „Како е можно да постои цела биосинтетичка патека во човечкото тело каде ако треба да го ставите ова во учебник по биохемија, ќе имате празна страница?
Приближно 95% од бебињата консумираат човечко млеко во одреден момент од нивниот млад живот, според извештајот на УНИЦЕФ од 2018 година. Американската академија за педијатрија, Светската здравствена организација и УНИЦЕФ велат дека тоа треба да биде единствената храна која им се дава на бебињата во првите шест месеци од животот.
Обилните истражувања открија корелации помеѓу исхраната на доенчињата со мајчино млеко и подобрите здравствени резултати во детството и подоцнежниот живот, вклучително и намалени ризици од долгорочни проблеми како дебелина, кардиоваскуларни болести, детска леукемија, па дури и синдром на ненадејна смрт на доенчиња. Додека многу бебиња го добиваат млекото преку доење, придобивките сè уште важат ако тоа доаѓа од шише или цевка за хранење во болница.
Млекото не мора да е од биолошки родител: за разлика од крвта или коскената срцевина, во донираното мајчино млеко нема биолошки маркери кои ограничуваат кој може да го прими.
Вредноста на човечкото млеко за нашиот вид не е тајна, но многу прашања за него остануваат неодговорени. Меѓу нив: Зошто млекото произведено од човечкото тело има придобивки што не се во формулата дизајнирана да го имитира што е можно поблиску? Зошто снабдувањето со млеко толку многу варира меѓу жените и помеѓу индивидуалните бремености?
И како е тоа што доиме онолку долго колку што сме на планетата и сè уште не ги знаеме овие работи?
Околу половина дузина американски универзитети имаат институти посветени на виното, а некои од нив датираат неколку децении наназад. Универзитетот Вандербилт има институт за проучување на кафе од 1999 година.
Во говорот за ТЕД во 2018 година, Кејти Хинд, директор на Лабораторијата за компаративна лактација на Државниот универзитет во Аризона, рече дека Националната медицинска библиотека има повеќе студии посветени на доматите отколку на човечкото млеко.
„Тоа што знаеме многу помалку за мајчиното млеко, првата течност да ја консумира еден млад цицач, треба да нè налути“, рече таа во својот говор.
Во UCSD, трите главни компоненти на новиот институт се лабораторијата на Боде, Центарот за извонредност за истражување на мајка-млеко-доенчиња; Здравствената банка за млеко во УЗ, која дистрибуираше 200.000 унци донирано мајчино млеко минатата година; и Биорепозиториумот за истражување на човечкото млеко, кој чува повеќе од 50.000 примероци на донирано мајчино млеко за употреба во научни истражувања.
„Овде доаѓа толку многу млеко, што навистина можеме да поттикнеме истражување“, рече д-р Лиза Стелваген, педијатар и ко-директор на институтот кој ја води банката за млеко. Да се ​​биде во можност веднаш да се разбере како патогенот влијае на снабдувањето со храна за бебињата е од суштинско значење, рече таа, додавајќи дека, во услови на криза, „не можете да го прекинете доењето“.
Ова стана очигледно кога се појави COVID-19. Иако американските центри за контрола и превенција на болести и Светската здравствена организација ги охрабрија родителите да продолжат да дојат, немаше веродостојни податоци за тоа дали коронавирусот може да премине кај децата преку заразено млеко.
Епидемиологот Кристина Чемберс, која го води биорепозиториумот, упати повик за донации на млеко од доилки кои се сомневале или знаеле дека се заразени со коронавирусот. Работејќи со лабораторијата на Боде и педијатрите за заразни болести во UCLA, тие можеа да утврдат дека вирусот САРС-КоВ-2 не е присутен во количини што може да заразат бебе и дека со пастеризацијата се елиминирани какви било траги од него во донираното млеко.
Дури и пред нивната студија да биде објавена во Журналот на американскиот медицински Assn. во август 2020 година, СЗО објави претходно печатена верзија на својата веб-страница, нудејќи им уверување на лекарите и семејствата ширум светот дека е безбедно да се продолжи со доењето.
Да се ​​биде во можност да се анализираат ефектите на новите лекови, болести и вакцини врз мајчиното млеко е од суштинско значење, рече Чемберс, кој е и ко-директор на Институтот за млеко. „Жените кои дојат мораат да земаат лекови и да земаат вакцини како и сите други“, рече таа. „Во отсуство на информации, жените ќе изберат да не дојат или да не земаат потребни лекови, од кои ниту еден не е оптимален за нив или за бебето.
Институтот има за цел да соработува со истражувачи кои можеби дури и не сфаќаат дека нивната работа има некакво влијание врз човечката лактација.
Лабораторијата на Боде финансираше истражувачки проекти во рана фаза кои користеа млеко за проучување третмани за кардиоваскуларни болести, разбирање на цревниот микробиом и развој на биосензор кој може да открие одредени соединенија во млекото за неколку минути.
Долгорочните цели на институтот вклучуваат воспоставување сертификат од медицински одбор за доење. Најблиското нешто што моментално им е достапно на лекарите е потврда од Меѓународниот одбор на испитувачи на консултантски лактација, иако тие предмети беа дизајнирани за медицински сестри и консултанти за поддршка на доењето.
Отсуството на специјалитет за табла за лактација „е навистина празнина“, рече Стелваген.
И Боде се чудеше што професијата со повеќе од 160 специјалности и супспецијалности нема таква што се вика лактологија. „За мене, тоа е зачудувачки“, рече тој.
Преведувањето на истражувањето во Институтот за човечко млеко во реални подобрувања во здравјето на бебињата и мајките ќе бара промени далеку подалеку од неговите ѕидови. Да се ​​храни бебето ништо друго освен мајчиното млеко бара мајката да има и време да го произведе и пристап да помогне доколку какви било здравствени проблеми влијаат на нејзиното снабдување. Во САД, семејствата со понизок социо-економски статус имаат тенденција да имаат пониски стапки на доење.
„Научното декодирање на сложеноста на мајчиното млеко е витална компонента за подобрување на здравјето на луѓето“, рече Хинде, „но само ако ние како општество направиме повеќе за поддршка на бебињата и семејствата, од законодавството кое обезбедува платено родителско отсуство до универзален пристап до поддршка за лактација. и болници погодни за бебиња“.
Боде се согласува.
„Ова не е само академска вежба. Ние сакаме да имаме влијание врз локалната и глобалната заедница кога станува збор за јавното здравје“, рече тој. „Треба да работиме со заедниците, да работиме со други засегнати страни, да работиме со креаторите на политиките. Тоа е апсолутно целта.
2023 Лос Анџелес Тајмс. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview