Итни случаи:  

Повикај доктор

Во посетите на одделот за итни случаи за ментално и однесувањето (MBH) за деца, повисоките стапки на фармаколошки ограничувања се поврзани со машкиот пол, црната раса, времето на посетите и повторните посети, според студијата објавена на интернет на 19 декември во Педијатрија. Ешли А. Фостер, М. примарна MBH дијагноза. Беше испитана поврзаноста помеѓу факторите на ниво на пациент и болница и употребата на фармаколошки ограничувања.
Истражувачите откриле дека 4,1 отсто од посетите вклучуваат употреба на фармаколошки ограничувања. Воздржаноста беше поврзана со посети на деца на возраст од 18 до 21 година (сооднос на шанси, 1,88), машки пол (сооднос на шанси, 1,25), црна трка (сооднос на шанси, 1,22), посети кои започнуваат преку ноќ (сооднос на шанси, 1,68), посети кои започнуваат на викенд (сооднос на шансите, 1,26) и повторете ги посетите на одделот за итни случаи (сооднос на шансите, 1,31). Додека секое зголемување од 100 посети на просечниот годишен волумен на MBH беше поврзано со намалување од 0,09 проценти во употребата на ограничувања, немаше значајна поврзаност помеѓу просечниот годишен волумен на одделот за итни случаи и употребата на ограничувања.
„Во итни посети за менталното и однесувањето на децата, машкиот пол, црната раса, времето на посетите и повторните посети беа поврзани со фармаколошка воздржаност“, пишуваат авторите. „Овие наоди имаат импликации за правично управување со агитацијата кај младите во детскиот оддел за итни случаи“.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview