Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Американскиот центар за контрола и превенција на болести во четвртокот препорача на сите доенчиња на возраст под 8 месеци да им се даде нов истрел со антитела за да се заштити од тешкиот респираторен синцицијален вирус (РСВ).
Се покажа дека истрелот против антитела, продаден како Beyfortus, го намалува ризикот и од хоспитализација и од посети на здравствена заштита за РСВ кај доенчиња за околу 80 отсто, се вели во соопштението на ЦДЦ во кое се објавува новата препорака.
„Оваа нова имунизација против РСВ им обезбедува на родителите моќна алатка за заштита на нивните деца од заканата од РСВ“, рече директорот на ЦДЦ, д-р Менди Коен. „РСВ е водечка причина за хоспитализација на доенчиња и постари бебиња со поголем ризик и денес презедовме важен чекор за да го направиме овој производ што спасува животи достапен“.
„Додека се упатуваме кон сезоната на респираторни вируси оваа есен, важно е да ги користиме овие нови достапни алатки за да помогнеме во спречување на тешка РСВ болест“, додаде Коен. „Ги охрабрувам родителите на доенчињата да разговараат со своите педијатри за оваа нова имунизација и важноста од спречување на тешкиот РСВ“.
На најавата на Коен претходеше едногласно гласање со кое се поддржа истрелот од Советодавниот комитет за практики за имунизација (ACIP), експертски панел кој дава препораки за ЦДЦ за употреба на вакцини.
„Многу сум возбудена поради ова. Мислам дека ова ќе биде неверојатно“, рече по гласањето членката на ACIP, д-р Хелен Талбот, педијатар од Универзитетот Вандербилт во Тенеси, објави Си-Ен-Ен. „Мислам дека ова го менува животот и многу сум возбуден. Само се надевам дека ќе можеме да ги поминеме пречките“, за да им го пренесеме на пациентите.
ACIP, исто така, едногласно препорача дека доенчињата на возраст од 8 до 19 месеци со основни здравствени проблеми треба да добијат втора доза од шутот за нивната втора сезона на RSV. Истрелот ќе биде додаден и на федерално финансираната програма „Вакцини за деца“, објави Си-Ен-Ен.
Две компании го произведуваат антителото користено во шутот, Sanofi и AstraZeneca. Би требало да биде достапен за неколку месеци, објави Си-Ен-Ен.
„Денес, го свртевме аголот на заканата од РСВ за нашата најмлада, најранлива популација“, рече Томас Триумф, извршен потпретседател за вакцини во Санофи, во соопштението на компанијата. „Едногласните препораки на ACIP за рутинска употреба на Beyfortus и вклучување во програмата „Вакцини за деца“ се клучни чекори кон обезбедување на милиони родители во САД способност да ги заштитат своите бебиња во текот на нивната прва сезона на РСВ, кога тие се најмногу подложни на тежок РСВ. болест“.
„Верувам дека во однос на иновативноста на ова, ова е навистина важен чекор напред“, рече претседателката на ACIP, д-р Грејс Ли, педијатар на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд, објави CNN.
Сепак, осигурителните компании имаат една година да планираат покривање, а тоа може да започне дури 18 месеци од сега.
Санофи за време на состанокот на АЦИП рече дека наплатата ќе биде 495 долари по доза за приватните плаќачи и 395 долари по доза за владината програма „Вакцини за деца“.
Одобрувањето на вакцината „е спектакуларен напредок“, изјави за Си-Ен-Ен членот на АЦИП, д-р Џејми Лоер, семеен лекар во Њујорк. „Ќе им помогне на семејствата и канцелариите и ќе ги задржи децата надвор од болницата. И две години од сега, ќе биде покриен со осигурување и целата имплементација ќе биде на место. Значи, ќе има се поголеми болки, но јас не не сакам да губам од вид колку е важен овој напредок“.
Доенчињата кои се родени за време или пред почетокот на сезоната на РСВ треба да добијат вакцина во првата недела од животот, препорачува ЦДЦ. Оние помлади од 8 месеци кои не направиле шут треба да добијат пред сезоната на RSV.
Откако ќе се имунизира, антителото ќе биде ефективно само пет до шест месеци, забележа ЦДЦ.
Во Соединетите Држави, сезоната на RSV обично трае од октомври до март. Таа има тенденција да погоди посилно одредени расни и етнички групи, вклучувајќи ги и американските Индијанци и децата од Алјаска. Таа група има стапки на хоспитализација за РСВ кои се 4 до 10 пати повисоки од општата популација. ЦДЦ препорачува и тие да добијат втор истрел, објави Си-Ен-Ен.
Повеќе информации:
Американското здружение за бели дробови има повеќе за респираторниот синцицијален вирус (RSV).
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview